Sulejman Wspaniały. Lubił Polskę ze względu na ukochaną
- Podczas jego czterdziestoletniego panowania Imperium Otomańskie przeżywało wspaniały rozkwit i szczyt potęgi politycznej – mówiła na antenie Polskiego Radia prof. Jolanta Choińska-Mika.
2024-11-06, 05:40
6 listopada 1494 roku urodził się Sulejman Wspaniały, jeden z najwybitniejszych władców Imperium Osmańskiego. Duży wpływ na jego rządy miała jedna z jego żon - Rusinka Hurrem (stąd przydomek Roksolana), która przyszła na świat w państwie Jagiellonów.
Posłuchaj audycji poświęconych najwybitniejszemu władcy Imperium Osmańskiego.
Posłuchaj
Sulejman był wybitnym dyplomatą i wodzem - wyprowadził Turcję z dyplomatycznej izolacji względem Europy, w której państwo znajdowało się ze względu na konflikt między chrześcijanami a muzułmanami. Osobiście poprowadził 13 kampanii wojennych, dzięki którym udało się rozszerzyć granice imperium.
REKLAMA
Sulejman i Jagiellonowie
Jednym z kierunków ekspansji, jakie obrał osmański władca, była Europa. W 1521 roku zdobył Belgrad, skąd ruszył dalej na północ. W bitwie pod Mohaczem, rozegranej 29 sierpnia 1526, pokonał króla węgierskiego Ludwika Jagiellończyka. Śmierć monarchy otworzyła drogę po koronę Św. Stefana Habsburgom i zrujnowała jagiellońskie plany dominacji w Europie Środkowej. Tymczasem Sulejman parł dalej - w 1529 roku oblegał bez skutku Wiedeń.
Stosunki polsko-tureckie w czasie panowania Sulejmana były dobre. Sułtanowi zależało na tym, żeby Zygmunt Stary nie angażował się w wojnę między Turcją i Habsburgami, z kolei bezpieczeństwo na południowej granicy było na rękę polskiemu królowi, który w tym czasie skupiony był na konflikcie z Moskwą.
- Zygmunt I był pierwszym władcą europejskim, katolikiem, który zdecydował się na zawarcie pokoju z państwem islamskim - mówiła prof. Jolanta Choińska-Mika w audycji Andrzeja Sowy i Wojciecha Dmochowskiego z cyklu "Kronika polska".
Roksolana, która rządziła sułtanem
Osobą, która wywarła wielki wpływ na Sulejmana, była jego ukochana - Hürrem, zwana Roksolaną. Wiadomo, że pochodziła z Rusi, będącej wówczas częścią Rzeczpospolitej. Prawdopodobnie została porwana w jasyr i sprzedana do haremu sułtana. Kobieta rozkochała w sobie potężnego władcę i przez ponad 30 lat wpływała na decyzje Sulejmana.
REKLAMA
- Zachowały się dwa listy Roksolany do Zygmunta Augusta, prawdopodobnie było ich więcej. Wysłała też Zygmuntowi Augustowi ręcznie haftowane kalesony własnej roboty - mówił prof. Dariusz Kołodziejczyk w audycji Hanny Marii Gizy z cyklu "Klub ludzi ciekawych wszystkiego". Do polskich królów pisał też sam Sulejman. - W języku dyplomatycznym turecko-osmańskim nazwanie obcego władcy bratem było czymś naturalnym. Sułtan Sulejman przez wiele lat traktował Zygmunta Starego właśnie jak brata.
Posłuchaj
Osmański władca zmarł podczas oblężenia Szigetváru na Węgrzech. Jego ciało zostało przetransportowane do Stambułu. Spoczął przy Roksolanie.
bm
REKLAMA
REKLAMA