Wydajemy coraz więcej na suplementy diety

W alarmującym tempie rośnie spożycie suplementów diety przez Polaków. W pierwszej połowie tego roku wydaliśmy na nie ponad 1,5 mld zł, kupując 94,5 mln opakowań. To o 10 mln więcej niż w tym samym okresie zeszłego roku.

2015-11-05, 13:02

Wydajemy coraz więcej na suplementy diety
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Pixabay/domena publiczna

Posłuchaj

O suplementach diety mówili w "Porannych rozmaitościach" radiowej Jedynki: doktor Grzegorz Stasiuk i Maria Kowalczyk, pracownica sklepu zielarsko-medycznego (Olga Hałabud, Polskie Radio)
+
Dodaj do playlisty

Jednocześnie Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Państwowa Inspekcja Sanitarna zwracają uwagę sprzedawcom i producentom, że reklama suplementów diety nie może przypisywać im właściwości leczniczych.

Lekarz: suplementy to ostateczność

O skuteczności działania suplementów diety mówi w radiowej Jedynce doktor Grzegorz Stasiuk.

- Suplementy z definicji uzupełniają coś, czego w normalnej diecie nie jesteśmy w stanie przyjąć – wyjaśnia gość radiowej Jedynki. - Suplementy to ostateczność - podkreśla.

„Same w sobie nie leczą”

Jak dodaje Grzegorz Stasiuk, powinniśmy pamiętać, że suplementy same z siebie nie leczą.

REKLAMA

- Nam się wmawia, że dzięki nim możemy poprawić pamięć, przywrócić młodość, schudnąć 10 kilo w 3 dni, to jest oszustwo – mówi doktor.

„Nie podlegają żadnym wymaganiom”

Gość radiowej Jedynki zwraca ponadto uwagę, że produkcja suplementów diety jest tańsza niż leków.

- Leki są obostrzone bardzo dużymi wymaganiami prawnymi. Muszą przejść badania kliniczne. Natomiast suplementy nie podlegają żadnym wymaganiom. Można tylko zgłosić ich produkcję. Nie są to jednak leki, choć są podobnie opakowane i wyglądają jak leki. Ich producent nie ponosi jednak dużej odpowiedzialności – podkreśla Grzegorz Stasiuk.

Alternatywa dla leków?

Nieco innego zdania jest Maria Kowalczyk, pracownica sklepu zielarsko-medycznego, która uważa, że suplementy diety są dobrą alternatywą dla leków syntetycznych.

REKLAMA

- Leki są jednak pewnym obciążeniem dla naszego organizmu, wywołują też działania niepożądane. Suplementy więc jak najbardziej jako uzupełnienie diety czy profilaktycznie, prewencyjnie można stosować – uważa Maria Kowalczyk.

Specjaliści: najpierw badania, potem przyjmowanie suplementów

Zdaniem specjalistów suplementy powinno zażywać się po dokonaniu badań. Nadmierne stosowanie tych specyfików może bowiem poczynić spustoszenie w organizmie, podobne do przedawkowania leków.

Olga Hałabud, awi

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej