Polska sztuka reportażu wg Mariusza Szczygła

Mariusz Szczygieł, reporter, pisarz, autor wielu znakomitych książek. Ostatnio przygotowywał wydanie trzytomowej „Antologii polskiego reportażu XX wieku”. W Polskim Radiu 24 opowiadał o swojej pracy, twórcach reportaży i tłumaczył, skąd od lat trwa w Polsce moda na ten gatunek literacki.

2015-11-08, 12:36

Polska sztuka reportażu wg Mariusza Szczygła
Mariusz Szczygieł; PR24/MR

Posłuchaj

08.11.15 Mariusz Szczygieł: „Wolę reportaż, bo jeśli już muszę przejmować się przejmować czyimś losem, to wolę tym, który wydarzył się naprawdę niż zmyślonym (…)”.
+
Dodaj do playlisty

Analizą reportażu zajmuje się całe życie. W 2010 roku wydał pierwszą książkę poświęconą temu działowi dziennikarstwa pt. „20 lat nowej Polski w reportażu”.

– Ta antologia miała duże powodzenie wśród czytelników. Chciałem, żeby różniła się od innych. Wzbogaciłem więc ją o swoje komentarze i teksty. Pomyślałem sobie wtedy, że można byłoby się zająć całym XX wiekiem – powiedział w Polskim Radio 24 Mariusz Szczygieł.  

Marzenie się zrealizowało. Pierwszy 800-stronicowy tom „Antologii polskiego reportażu XX wieku” i 900-stronicowy tom drugi ukazał się w 2014 roku. Teraz przyszedł czas na 1000-stronicowy tom trzeci.

– Trzeci tom można czytać całkowicie niezależnie od pierwszych dwóch tomów. Jest bowiem pomyślany jako nowa panorama XX wieku w polskim reportażu. Są w nim zawarte dłuższe teksty o 150 autorach – mówił gość Polskiego Radia 24.

Z Mariuszem Szczygłem rozmawiał Jakub Kukla.

Polskie Radio 24/dds/pj

 

Polecane

Wróć do strony głównej