Anna Streżyńska, minister cyfryzacji

Z wykształcenia prawnik, była wiceministrem w resorcie transportu i budownictwa w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza. Ma 48 lat. W latach 2006-2012 stała na czele Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

2015-11-09, 15:53

Anna Streżyńska, minister cyfryzacji

SKŁAD RZĄDU BEATY SZYDŁO >>>

Została zapamiętana jako prezes, która prowadziła konsekwentną walkę z monopolem Telekomunikacji Polskiej. Z tego powodu zyskała miano "żelaznej damy" polskiej administracji.

W latach 1995-1997 była wicedyrektorem departamentu w Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Następnie pracowała w kancelariach prawniczych. W latach 1998-2001 była doradczynią trzech kolejnych ministrów łączności, a w latach 2000-2001 dyrektorem departamentu w Ministerstwie Łączności.

Od listopada 2005 r. do maja 2006 r. była podsekretarzem stanu ds. łączności w Ministerstwie Transportu i Budownictwa. 8 maja 2006 r. premier Kazimierz Marcinkiewicz powołał ją na stanowisko prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Dzięki jej decyzjom jako szefowej UKE spadły ceny połączeń komórkowych oraz dostępu do internetu. Kadencja Anny Streżyńskiej jako prezes UKE upłynęła w maju 2011 r., ale swoje obowiązki pełniła do momentu objęcia stanowiska przez Magdalenę Gaj na początku 2012 r.
Streżyńska, podsumowując swoje dokonania w UKE, pisała m.in., że w latach 2005-2010 klienci telefonii komórkowej, stacjonarnej i internetu zaoszczędzili 23 mld zł dzięki regulacjom rynku. W latach 2005-2009 ceny internetu spadły o ok. 70 proc., a opłaty za minutę połączenia telefonii komórkowej o ok. 39 proc.
Za istotne dokonanie jej kadencji uznano zawarcie porozumienia UKE z TP w 2009 roku. Na jego mocy, TP zobowiązała się do wybudowania lub zmodernizowania co najmniej 1,2 mln łączy szerokopasmowych.
Streżyńska była także pomysłodawczynią i współtwórczynią uchwalenia ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych. Jej celem było ułatwienie inwestowania w telekomunikację przez firmy i samorządy oraz usprawnienie procesu wydatkowania unijnych funduszy przeznaczonych na ten cel.

REKLAMA

W 2015 roku objęła stanowisko prezesa operacyjnego w projekcie Internet dla Mazowsza, należy też do rady Ośrodka Analiz Strategicznych. Jako ekspert, Streżyńska współpracowała ze stowarzyszeniem "Republikanie", założonym przez posła Przemysława Wiplera, a potem z partią Polska Razem Jarosława Gowina.

Po ustąpieniu Wiplera z funkcji prezesa "Republikanów" przejęła jego obowiązki, jednak krótko po przegraniu wyborów na prezesa, opuściła organizację. Urodziła się 11 maja 1967 roku. Ukończyła studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim.

IAR, PAP, bk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej