Genewa – druga centrala ONZ

ONZ świętuje 70-lecie swojego istnienia. Główne uroczystości związane z rocznicą odbyły się w siedzibie organizacji w Nowym Jorku. Jednak mało kto wie, że druga najważniejsza centrala ONZ mieści się w Genewie. W Kawie Dyplomatycznej o szwajcarskim biurze ONZ mówił ambasador dr Zdzisław Rapacki.   

2015-11-10, 21:42

Genewa – druga centrala ONZ
Sala posiedzeń Rady Gospodarczej i Społecznej ONZ w Biurze Narodów Zjednoczonych w Genewie . Foto: flickr/United Nations Photo

Posłuchaj

10.11.15 Dr Zdzisław Rapacki: „W Genewie umiejscowione są najważniejsze organizacje m.in. Międzynarodowy Czerwony Krzyż, Światowa Organizacja Handlu (…)”.
+
Dodaj do playlisty

Biuro Narodów Zjednoczonych w Genewie jest centrum konferencyjnym dla toczących się negocjacji dyplomatycznych oraz stanowi forum dyskusyjne w kwestiach rozbrojenia i praw człowieka. To druga pod względem wielkości siedziba ONZ na świecie zatrudniająca ponad 1600 pracowników. Biuro NZ w Genewie obsługuje ponad 8 tys. spotkań rocznie, co czyni je jednym z największych międzyrządowych centrów konferencyjnych na świecie oraz głównym ośrodkiem wielostronnej dyplomacji.

– Mówiąc o ONZ najczęściej mówimy o Nowym Jorku, ale to bardziej centrum polityczne organizacji. Natomiast Genewa jest miejscem ludu pracującego, czyli dyplomatów, dla których biuro ONZ w Genewie jest centrum negocjacji i wymiany myśli. W Szwajcarii umiejscowione są najważniejsze organizacje m.in. Międzynarodowy Czerwony Krzyż, Światowa Organizacja Handlu – wymieniał dr Zdzisław Rapacki, który był stałym przedstawicielem RP przy biurze Narodów Zjednoczonych w Genewie.

 Gospodarzem audycji był Grzegorz Dziemidowicz.

Polskie Radio 24/gm/mr

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej