Polska przyłączy się do inicjatywy Grupy Wyszehradzkiej w sprawie uchodźców?

Premier Czech Bohusław Sobotka poinformował, że będzie się kontaktował z rządem w Warszawie w sprawie inicjatywy Grupy Wyszehradzkiej, dotyczącej kryzysu migracyjnego.

2015-11-12, 21:20

Polska przyłączy się do inicjatywy Grupy Wyszehradzkiej w sprawie uchodźców?
Migranci wędrują do granicy grecko-macedońskiej. Foto: PAP/EPA/VALDRIN XHEMAJ

Posłuchaj

Bohusław Sobotka: Polacy mieli tu swoich urzędników, którzy zapoznali się z wynikami szczytu i wiedzą o inicjatywie Grupy Wyszehradzkiej. W kolejnych dniach będziemy rozmawiać ze stroną polską. Nie powinno być żadnych problemów. Pytanie jest proste: czy Polska przyłączy się do tej inicjatywy, która została przez nas zaprezentowana (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Bohusław Sobotka reprezentował Polskę na szczycie w Valletcie, który się zakończył w czwartek. Podczas tego spotkania Słowacja, Węgry i Czechy ogłosiły, że są gotowe zwiększyć wkład do funduszu na rzecz Afryki o 400 tys. euro i wysłać dodatkowych 300 pracowników do unijnych agencji zajmujących się migrantami: Frontexu i Europejskiego Urzędu Wsparcia w dziedzinie Azylu (EASO).

Sobotka wyraził nadzieję, że Polska włączy się do tej inicjatywy. - W kolejnych dniach będziemy rozmawiać ze stroną polską. Nie powinno być żadnych problemów. Pytanie jest proste: czy Polska przyłączy się do tej inicjatywy, która została przez nas zaprezentowana - powiedział.

Zobacz serwis specjalny:
imigranci 1200.jpg
Imigranci w Europie

Przedstawiciele 63 krajów Unii Europejskiej i Afryki przyjęli w Valletcie plan działania w sprawie migracji. Chodzi o ograniczenie chaotycznego napływu migrantów, walkę z handlarzami ludźmi, otwarcie nowych dróg legalnej migracji, zapewnienie międzynarodowej ochrony uchodźcom oraz odsyłanie do krajów pochodzenia tych, którzy nie mogą uzyskać azylu.

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk powiedział, że część działań w tym zakresie zostanie zrealizowana już w 2016 roku. - Uruchomimy projekty w regionach pochodzenia i tranzytu migrantów w Afryce Wschodniej, Północnej i Zachodniej, by pobudzić zatrudnienie, w Nigrze rozpoczniemy wspólną misję śledczą przeciwko przemytnikom ludzi - wymienił.

REKLAMA

x-news.pl, EBS

Obok planu działania przyjęto także polityczną deklarację w sprawie migracji. Liderzy zadeklarowali w niej m.in. przeznaczenie odpowiednich środków finansowych na realizację zapowiadanych działań. Chodzi m.in. o specjalny fundusz powierniczy o wartości ponad 1,8 mld euro.

IAR, PAP, kk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej