Polscy Tatarzy o zamachu w Paryżu. "Tragedia dla muzułmanów"
Podlascy Tatarzy potępiają zamachy terrorystyczne w stolicy Francji. Przewodniczący Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej w Kruszynianach Bronisław Talkowski mówi, że terroryści wykorzystują islam do swoich celów, gdyż ta religia nie nawołuje do przemocy.
2015-11-14, 17:50
Posłuchaj
Podlascy Tatarzy potępiają zamachy w Paryżu (IAR)
Dodaj do playlisty
Polscy wyznawcy islamu spotkali się podczas otwarcia Centrum Edukacji i Kultury Muzułmańskiej w Kruszynianach. Podczas uroczystości minutą ciszy upamiętniono ofiary zamachów w Paryżu.
- Na początku uroczystości poprosiłem o modlitwę i solidarność z rodzinami ofiar zamachów - powiedział Bronisław Talkowski. Dodał, że to "tragedia dla świata, dla Polski, dla muzułmanów, dla polskich Tatarów". Także prezes Związku Tatarów Rzeczpospolitej Polskiej Jan Adamowicz mówi, że Tatarzy są Polakami i potępiają terror, stosowany przez ekstremistów.
Z kolei imam z gminy muzułmańskiej w Gdańsku Hani Hraish przyznał, że w związku z wydarzeniami w Paryżu zmienił też wersety Koranu, które odczytał po arabsku podczas uroczystości. Mówił, że była to historia o chłopcu, który z zazdrości zabił swojego brata.
Otwarte 14 listopada Centrum – zdaniem przedstawicieli społeczności tatarskiej – ma pokazywać, że islam nie jest religią przemocy i do niej nie nawołuje. Talkowski powiedział dziennikarzom, że Centrum ma pokazywać jak różne religie mogą żyć obok siebie przez wieki bez żadnych „waśni”.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Turcja i Iran potępiają zamach w Paryżu
Natomiast prezes Związku Tatarów RP Jan Adamowicz mówił dziennikarzom, że właśnie otwarte Centrum ma "znaczenie pokojowe" - ma być przyjazne dla wszystkich, będzie można tam m.in. porozmawiać na tematy nurtujące mniejszość muzułmańską i tatarską. Adamowicz powiedział też, że Centrum to w końcu "taki własny kącik Tatarów" i – jak dodał - jest namacalnym znakiem, że "tu są korzenie Tatarów".
Historia osadnictwa tatarskiego na ziemiach dawnej RP ma ponad 600 lat. Jako datę dobrowolnego osadnictwa tatarskiego w Wielkim Księstwie Litewskim i Rzeczypospolitej Jan Długosz podaje rok 1397. Na ziemie polskie Tatarzy przynieśli ze sobą islam. Już jednak w XVI-XVII wieku zatracili swój język i wiele obyczajów, nazwiska rodowe uległy spolszczeniu.
Według szacunków Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP, Polaków wyznających islam jest ok. 5 tys., głównie są to właśnie polscy Tatarzy. W ostatnim spisie powszechnym przynależność do tatarskiej mniejszości etnicznej zadeklarowało 2 tys. osób.
REKLAMA
Budowa Centrum Edukacji i Kultury Muzułmańskiej w Kruszynianach kosztowała 5 i pól miliona zł. W kompleksie budynków jest miejsce na ekspozycję muzealną, sale edukacyjne, wiatę obrzędową i punkt informacyjny.
W sobotnich uroczystościach wzięli udział m.in. ambasador Malezji, przedstawiciele ambasad Kuwejtu i Indonezji, władze województwa podlaskiego, przedstawiciele muzułmańskich gmin wyznaniowych oraz społeczność tatarska.
IAR/PAP/fc
REKLAMA
REKLAMA