Spotkanie unijnych szefów MSW po zamachach w Paryżu
W związku z zamachami, do jakich doszło w Paryżu, sprawujący unijną prezydencję Luksemburg zwołał na piątek nadzwyczajne spotkanie ministrów spraw wewnętrznych państw UE.
2015-11-15, 14:53
Posłuchaj
W piątek nadzwyczajne spotkanie ministrów UE w związku z atakami w Paryżu. Relacja Magdaleny Skajewskiej z Brukseli (IAR)
Dodaj do playlisty
- W obliczu barbarzyństwa i terroru Europa jednoczy się z Francją. Po tragicznych wydarzeniach w Paryżu nadzwyczajne posiedzenie Rady ds. wewnętrznych wzmocni europejską reakcję - podkreślono w komunikacie prezydencji.
Minister ds. bezpieczeństwa wewnętrznego, wicepremier Luksemburga Etienne Schneider ma się kontaktować ze swoimi odpowiednikami z państw unijnych, a także instytucjami UE w ciągu nadchodzącego tygodnia. Decyzja o zwołaniu spotkania została podjęta wraz z władzami francuskimi.
"Francja płacze. Nie boi się". Paryż powoli wraca do życia po zamachach - relacja >>>
- W obliczu barbarzyństwa, w obliczu terroryzmu, Europa jest zjednoczona i stoi murem za Francją - oświadczyła Schneider. Zdaniem władz w Paryżu , kraje członkowskie powinny wprowadzić systematyczne i skoordynowane kontrole na granicach zewnętrznych Unii Europejskiej oraz usprawnić wymianę informacji między służbami. Ponadto, jak czytamy w oświadczeniu francuskiego ministerstwa spraw wewnętrznych - konieczne jest uruchomienie systemu wymiany informacji o pasażerach linii lotniczych, zaostrzenie walki z tymi, którzy finansują działania terrorystów oraz uzgodnienie skutecznych przepisów dotyczących kontroli posiadania broni.
REKLAMA
Już w sobotę przywódcy wszystkich państw unijnych zapowiedzieli we wspólnym oświadczeniu walkę z terroryzmem i ekstremizmem. Podkreślili, że na szczeblu UE zostanie uczynione wszystko, by Francja była bezpieczna.
Powiązany Artykuł
![mozaika paryż zamach 1200.jpg](http://static.polskieradio.pl/images/fea3ecd5-6269-451b-8ba9-4ce4f5990f21.jpg)
Zamachy w Paryżu. Francuska prasa: jesteśmy w stanie wojny
Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker, a także przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz apelowali, by nie łączyć zamachowców i terrorystów z uchodźcami, którzy uciekają z Syrii przed takim samym ekstremizmem, jakiego przykłady mogliśmy zaobserwować w piątek w Paryżu.
Polska przyjmie uchodźców?
Piątkowe spotkanie będzie też okazją dla ministrów do odniesienia się do ostatnich zastrzeżeń krajów takich jak Polska i Słowacja dotyczących mechanizmu rozmieszczania uchodźców na terenie Wspólnoty.
REKLAMA
W sobotę rano przyszły minister ds. europejskich w rządzie PiS Konrad Szymański napisał w portalu "wPolityce.pl", że wobec tragicznych wydarzeń w Paryżu Polska nie widzi politycznych możliwości wykonania decyzji o relokacji uchodźców. W późniejszej rozmowie z dziennikarzami łagodził reakcję, podkreślając jednak, że nasz kraj przyjmie uchodźców, gdy będą gwarancje bezpieczeństwa.
W sześciu piątkowych zamachach we francuskiej stolicy życie straciło co najmniej 132 osoby, a około 350 zostało rannych. Zginęło siedmiu terrorystów, z których sześciu wysadziło się w powietrze. Do zamachu przyznało się Państwo Islamskie.
IAR/PAP, to
REKLAMA