Czym jest BIM? W branży budowlanej pozwala na duże oszczędności
Modelowanie Informacji o Budynku, czyli BIM, staje się ważnym zagadnieniem z punktu widzenia branży architektonicznej i budowlanej w Polsce.
2015-11-18, 09:56
Posłuchaj
Dotyczy to pracowni architektonicznych, wykonawców i inwestorów, obejmując cały cykl tworzenia budynków.
Taki model cyfrowy pozwala na łatwiejszą kontrolę kosztów, bo wprowadzane zmiany i skutki ich zastosowania automatycznie widać w całym projekcie.
Czym jest BIM, wyjaśnia Wojciech Jędrzejczak, dyrektor zarządzający "Autodesk" w Polsce, firmy, która przygotowała raport na temat stosowania systemu.
- To jest technologia, która w oparciu o trójwymiarowy model pozwala stworzyć taki obiekt w komputerze, który będzie identyczny z tym realizowanym na placu budowy – mówi gość radiowej Jedynki.
REKLAMA
Wymierne oszczędności
Jak podkreśla Wojciech Jędrzejczak, BIM daje wymierne korzyści.
- Są to bardzo duże oszczędności kosztów. Sektor budownictwa w ogóle charakteryzuje się dużą materiałochłonność i możliwością popełnienia dużej liczby pomyłek, na wszystkich etapach: i projektowania, i realizacji budowy, i logistyki, i potem zarządzania obiektem. Taki powielany błąd idzie w miliony, czasami nawet w miliardy złotych. W związku z czym oszczędność kosztów czy badanie np. w czasie projektowania i w czasie wykonywania poszczególnych faz, czy zachodzą pewnego rodzaju niezgodności jednych elementów projektowanego budynku z innymi, pozwala oszczędzić pieniądze i czas – wyjaśnia ekspert.
Poprawa jakości budynków
Jak mówi Wojciech Jędrzejczak, na zlecenie jego firmy instytut Millward Brown przeprowadził badanie dotyczące BIM.
- Największy procent respondentów odpowiedział, że chce stosować BIM, żeby poprawić jakość obiektów i projektowania – zaznacza ekspert.
REKLAMA
Dobre prognozy
Badanie sprawdzało także, jakie jest wykorzystanie tej technologii w firmach.
- Okazało się, że jeżeli chodzi o architektów, to nie jest tak źle. Prawie 60 proc. zetknęło się z technologią, trochę mniej, ale wciąż duży procent, ją stosuje. Jeżeli chodzi o firmy zajmujące się konstrukcjami, to również jest to podobny procent. Natomiast w przypadku firm wykonawczych i inwestorów oraz właścicieli budynków ten wynik jest trzykrotnie gorszy – mówi Wojciech Jędrzejczak.
Z raportu "BIM - polska perspektywa", wynika również, że prognozy wzrostu dla pracy przy użyciu wspólnego modelu są optymistyczne. Ponad połowa badanych firm ocenia, że liczba projektów, z wykorzystaniem BIM, będzie się zwiększać.
Justyna Golonko, awi
REKLAMA
Polecane
REKLAMA