Konrad Szymański i Jan Dziedziczak wiceministrami spraw zagranicznych
Konrad Szymański został sekretarzem stanu do spraw europejskich w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Jan Dziedziczak będzie natomiast sekretarzem stanu w MSZ odpowiedzialnym za sprawy polonijne, konsularne, parlamentarne oraz dyplomację publiczną i kulturalną.
2015-11-19, 13:48
Nominacje obu polityków Prawa i Sprawiedliwości podpisała premier Beata Szydło.
Konrad Szymański
Konrad Szymański urodził się 6 grudnia 1969 roku w Kaliszu. W 1995 roku ukończył studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
W latach 1993-1997 był ekspertem komisji samorządowej Rady Miasta Poznania, a od 1997 roku doradcą przewodniczącego polskiej delegacji do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy Marcina Libickiego. W latach 1997-1998 był pracownikiem Kancelarii Sejmu. W okresie 1999-2000 zasiadał w gabinecie politycznym ministra Kazimierza Marcinkiewicza (szefa gabinetu politycznego premiera Jerzego Buzka) w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Od 2000 do 2002 roku był redaktorem programowym TV Puls, a w latach 2002-2009 redaktorem naczelnym dwumiesięcznika "Międzynarodowy Przegląd Polityczny".
W latach 2004-2014 był posłem PiS do Parlamentu Europejskiego. Zasiadał w Komisji Spraw Zagranicznych (AFET) oraz Komisji ds. Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (ITRE).
Jan Dziedziczak

Jan Dziedziczak ukończył politologię na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. W 2005 roku jako stypendysta rządu japońskiego i Uniwersytetu Narodów w Tokio brał udział w szkoleniu z zakresu prowadzenia polityki informacyjnej i mediów m.in. w telewizji publicznej w Japonii, Australii i Nowej Zelandii. W 2008 roku ukończył wyższy kurs obronny na Wydziale Bezpieczeństwa Narodowego Akademii Obrony Narodowej w Warszawie.
Od lipca 2006 do listopada 2007 roku był rzecznikiem prasowym rządu Jarosława Kaczyńskiego. Od 2007 roku był posłem na Sejm VI, VII i VIII kadencji. Pracował w Komisji Kultury i Środków Przekazu, Komisji Łączności z Polakami za Granicą oraz Podkomisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia obywatelskiego projektu ustawy o powrocie do Rzeczypospolitej Polskiej osób pochodzenia polskiego deportowanych i zesłanych przez władze Związku Socjalistycznych Republik Sowieckich.
Był też członkiem kilku stałych delegacji parlamentarnych i grup bilateralnych, w tym delegacji Sejmu i Senatu RP do Zgromadzenia Parlamentarnego NATO, delegacji Sejmu i Senatu do Zgromadzenia Parlamentarnego Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Mołdawii oraz Zespołu Parlamentarnego do spraw Białorusi.
PAP, IAR, kk (fot. /Wikimedia Commons/CC
REKLAMA