El Clasico: Real Madryt - FC Barcelona. Pogrom na Santiago Bernabeu [RELACJA]
Piłkarze Barcelony pokonali w Madrycie Real 4:0 w 12. kolejce hiszpańskiej ekstraklasy, odnosząc 91. zwycięstwo w 231. meczu z tym rywalem. "Królewscy" mogą pochwalić się już tylko jednym triumfem więcej. To najwyższa wygrana Katalończyków z Realem od pięciu lat.
2015-11-21, 20:26
Posłuchaj
Korespondencja z Hiszpanii Ewy Wysockiej (IAR)
Dodaj do playlisty
Powiązany Artykuł

Piłka nożna
Gospodarze przystąpili do sobotniego spotkania wzmocnieni powrotem kilku do niedawna kontuzjowanych piłkarzy, m.in. Kolumbijczyka Jamesa Rodrigueza, Walijczyka Garetha Bale'a czy Francuza Karima Benzemy. Nie zabrakło też Portugalczyka Cristiano Ronaldo.
Z kolei goście rozpoczęli bez Argentyńczyka Lionela Messiego, który nie powrócił jeszcze do pełni sił po odniesionej we wrześniu kontuzji kolana. Gwiazdor "Blaugrany" zasiadł na ławce rezerwowych i zabrakło go w wyjściowym składzie na Gran Derbi po raz pierwszy od ośmiu lat - od 2007 roku grał od pierwszej minuty w każdym z 27 kolejnych starć z odwiecznym rywalem.
Nie zawiódł jednak niezwykle skuteczny w minionych tygodniach duet Neymar i Luis Suarez. Brazylijczyk i Urugwajczyk zdobyli 20 z ostatnich 21 ligowych goli swojego zespołu, wliczając sobotnie trafienia w El Clasico.
W 11. minucie Suarez wykorzystał sprytne podanie Sergi Roberto i pokonał kostarykańskiego bramkarza Keylora Navasa z linii pola karnego. Z kolei Neymar wpisał się na listę strzelców w 39. minucie po podaniu Andresa Iniesty. Gospodarze reklamowali w tej sytuacji pozycję spaloną Brazylijczyka, ale sędziowie uznali bramkę.
W pierwszej połowie Barcelona miała wyraźną przewagę. Oddała dziewięć strzałów, w tym cztery celne, a Real na bramkę rywali uderzył tylko raz. Goście byli przy piłce przez prawie 63 procent czasu gry. Stracili jednak w 27. minucie z powodu kontuzji Argentyńczyka Javiera Mascherano.
"Nie byłoby przesadą powiedzieć, że to najłatwiejszy mecz Barcelony w tym sezonie. BATE Borysów postawiło jej większy opór" - skomentował w przerwie relacjonujący to spotkanie dla BBC reporter Andy West.
Po zmianie stron gospodarze nie byli w stanie odwrócić losów rywalizacji. W 53. minucie Neymar asystował przy trzecim golu, którego strzelił Iniesta, rewanżując się reprezentantowi Hiszpanii za decydujące podanie w pierwszej połowie. Serwis statystyczny Opta poinformował, że Iniesta zaliczył dopiero pierwszą bramkę i pierwszą asystę w 32. występie w El Clasico.
Mimo wysokiego prowadzenia, trener Luis Enrique zdecydował się wprowadzić na boisko Messiego, który w 57. minucie zmienił Chorwata Ivana Rakitica. W 74. Suarez ustalił wynik na 4:0 po składnej akcji gości, którzy wymienili kilka podań z pierwszej piłki.
To najwyższe zwycięstwo Barcelony od sezonu 2010/11, kiedy wygrała przed własną publicznością 5:0. Z kolei dwa lata wcześniej rozgromiła "Królewskich" na wyjeździe 6:2, co było jej najpokaźniejszą wygraną na boisku Realu. W sobotę znów pokonała ich czterema bramkami.
Okolice stadionu patrolowało blisko 3000 funkcjonariuszy ochrony i policji, w akcję zaangażowano też helikoptery. Wzmożone środki bezpieczeństwa to efekt zamachów terrorystycznych w Paryżu, które pozbawiły życia 130 osób.
Drugi w tabeli La Liga Real ma 24 punkty i traci już sześć do Katalończyków. Spadnie na trzecią pozycję, jeśli w niedzielę jego lokalny rywal Atletico (23) wygra na wyjeździe z Betisem Sewilla.
Był to 171. ligowy mecz "Królewskich" z Barceloną. Katalończycy odnieśli 68. zwycięstwo, Real wciąż ma o trzy więcej. Wliczając wszystkie rozgrywki, w 231 starciach madrytczycy byli górą 92 razy, a "Blaugrana" wygrała o jedno spotkanie mniej.
We wcześniejszym sobotnim meczu Sevilla przegrała w San Sebastian z Realem Sociedad 0:2. Grzegorz Krychowiak rozegrał cały mecz w ekipie gości, która ma 15 punktów i zajmuje 10. miejsce w tabeli ekstraklasy.
Real Madryt - FC Barcelona 0:4 (0:2) - KONIEC
REKLAMA
Bramki: 0:1 Luis Suarez (11), 0:2 Neymar (39), 0:3 Iniesta (53), 0:4 Luis Suarez (74)
Real Madryt: Keylor Navas - Danilo, Varane, Ramos, Marcelo - James, Kroos, Modric - Bale, Benzema, Ronaldo.
FC Barcelona: Bravo - Alves, Piqué, Mascherano, Alba - Busquets, Iniesta, S. Roberto, Rakitic - Suárez, Neymar
man, PAP, IAR
REKLAMA
RELACJA NA ŻYWO:
90+2 min - KONIEC MECZU!
89 min - Najpierw akcja Barcelony, a potem odpowiedź Realu Madryt, ale znów fenomenalnie broni Bravo. Wielkie brawa dla Chilijczyka
88 min - Znów rozmiary porażki próbuje zniwelować Benzema, ale jego strzał znów obroniony przez świetnie dziś dysponowanego Bravo
85 min - Czerwona kartka dla Isco. Real Madryt kończy w "10"
REKLAMA
81 min - Groźny strzał Benzemy zza pola karnego, ale wciąż bez honorowego trafienia "Królewskich"
79 min - Karim Benzema nie potrafi wykorzystać sytuacji sam-na-sam z Claudio Bravo. Trwa kompromitacja Realu Madryt
74 min - Real Madryt - FC Barcelona 0:4. Luis Suarez dostaje idealne prostopadłe podanie i wykorzystuje 100 proc. sytuację. Pogrom na Santiago Bernabeu
70 min - Błyskawiczna kontra Realu Madryt, ale Cristiano Ronaldo przegrywa pojedynek sam-na-sam z bramkarzem gości
REKLAMA
57 min - Leo Messi pojawił się na boisku. Zmienił Ivana Rakiticia
53 min - Real Madryt - FC Barcelona 0:3. Genialna akcja FC Barcelony, odegranie "piętką" Neymara do Andresa Iniesty i mamy pogrom po pięknym strzale Hiszpana
52 min - Świetny strzał z wolnego Neymara, ale kapitalna parada Keylora Navasa ratuje Real Madryt
50 min - Rozgrzewa sie Leo Messi
REKLAMA
49 min - Real Madryt idzie za ciosem. Bardzo niebezpieczny strzał Jamesa Rodrigueza, ale broni Claudio Bravo
47 min - Świetna indywidualna akcja Marcelo, ale jego strzał obok słupka
19.05 - PRZERWA!
45+2 min - Luis Suarez strzela na bramkę Realu Madryt, ale z linii bramkowej wybija Marcelo. Dobitka Ivana Rakiticia zabokowana. Ależ blisko było do kompromitacji Realu!
39 min - Real Madryt - FC Barcelona 0:2. Andres Iniesta podaje do Neymara w pole karne i FC Barcelona ma już przewagę dwóch goli. Ostre kontrowersje jednak przy tej bramce. Na powtórce widać było, że dwóch piłkarzy FC Barcelony było na spalonym
REKLAMA
38 min - Bardzo groźne dośrodkowanie w pole karne FC Barcelony, ale znów defensywie lidera Primera Division
34 min - Mecz toczy się głównie w środku pola. Trwa zażarta walka o przejęcie kontroli nad tym spotkaniem
27 min - Szybka akcja Realu Madryt zakończona celnym strzałem Jamesa Rodrigueza, ale broni Claudio Bravo
26 min - Z boiska schodzi Javier Mascherano z powodu kontuzji. W jego miejsce Jeremy Mathieu
REKLAMA
24 min - Rzut wolny dla FC Barcelony. Neymar uderza na bramkę, ale na posterunku jest bramkarz Realu Madryt
20 min - Mecz cały czas bardzo wyrównany. "Królewscy" stosują bardzo wysoki pressing na połowie rywali
11 min - Real Madryt - FC Barcelona 0:1. Świetne podanie w tempo Sergi Roberto do Luisa Suareza i Urugwajczyk wyprowadza FC Barcelonę na prowadzenie spokojnym strzałem w pojedynku z Keylorem Navasem
9 min - Świetna akcja Cristiano Ronaldo z prawego skrzydła, ale jego niebezpieczne dośrodkowane zostaje wyekspediowane poza pole karne FC Barcelony
REKLAMA
7 min - Pierwsza groźna akcja FC Barcelony, ale strzał z dystansu ponad bramką Keylora Navasa
3 min - Pierwszy rzut rożny w tym meczu. Dośrodkowanie w pole karne FC Barcelony zostaje jednak spokojnie wybite przez defensywę "Dumy Katalonii"
18.15 - ZACZYNAMY!
18.05 - Mecz za 10 minut. Komplet kibiców na stadionie Santiago Bernabeu. Na obiekcie w Madrycie mecz obejrzy 80 tys. kibiców. Ponad 600 mln ludzi ogląda El Clasico przed telewizorami
17.56 - Trwa rozgrzewka. Pozostało 20 minut do rozpoczęcia spotkania
REKLAMA
17.52 - Piłkarze już na rozgrzewce na murawie. Na Santiago Bernabeu wchodzi bramkarz "Dumy Katalonii"
17.41 - FC Barcelona również podała skład na dzisiejszy mecz
REKLAMA
17.39 - Znamy już skłąd Realu Madryt na El Clasico
16.51 - Były bramkarz Realu Madryt Jerzy Dudek opowiada o największej gwiaździe w zespole "Królewskich" - Cristiano Ronaldo
REKLAMA
J. Dudek o Ronaldo: To jeden z tych graczy, którzy nie mają żadnej bojaźni przed Barceloną
TVN24/x-news
16.50 - Tymczasem oficjalny profil FC Barcelony przypomina wielkie zwycięstwo na Santiago Bernabeu z 2009 roku, gdy "Duma Katalonii" pokonała na wyjeździe "Królewskich" aż 6:2!
16.45 - Real Madryt ma trzy punkty straty do liderującej w tabeli Primera Division FC Barcelony, ale jeśli wygra dziś u siebie - awansuje na 1. miejsce
REKLAMA
16.40 - Służby na stadionie dokładnie sprawdzały dziś każdy zakamarek Santiago Bernabeu w związku z zagrożeniem terrorystycznym w Europie
16.35 - Mecz odbędzie się ponad tydzień po zamachach terrorystycznych w Paryżu, gdzie napastnicy próbowali się wysadzić podczas meczu towarzyskiego Francja - Niemcy. Stąd wzmożone środki bezpieczeństwa w stolicy Hiszpanii
REKLAMA
16.30 - ZAPRASZAMY NA RELACJĘ NA ŻYWO z absolutnego piłkarskiego hitu - meczu Real Madryt - FC Barcelona!
Marcin Nowak, PolskieRadio.pl, PAP, IAR
REKLAMA
REKLAMA