Premier Beata Szydło nie potwierdza informacji o dymisji szefa CBA

Nie zwykłam dokonywać jakichkolwiek zmian poprzez media, jeśli takie wnioski wpłyną, będą procesowane, będę mogła wypowiadać się na ten temat - powiedziała premier Beata Szydło pytana o medialne doniesienia, że odwołany zostanie szef CBA Paweł Wojtunik.

2015-11-24, 16:15

Premier Beata Szydło nie potwierdza informacji o dymisji szefa CBA

Posłuchaj

Premier Beata Szydło nie komentuje informacji o dymisji szefa CBA (IAR)
+
Dodaj do playlisty

- Do mnie nic oficjalnie nie wpłynęło, w związku z tym, nie będę komentować (...) tej informacji" - zaznaczyła dopytywana, czy taki wniosek jeszcze nie wpłynął.

- Jeżeli chodzi o kwestie personalne, nie zwykłam dokonywać jakichkolwiek zmian personalnych poprzez media, więc jeśli takie wnioski wpłyną - państwo wiecie doskonale, że sprawy dotyczące szefów służb są określone procedurą - wiec jeżeli takie wnioski się pojawią - takie wnioski będą procesowane - wówczas będę mogła zająć stanowisko i wypowiadać się na ten temat - powiedziała Szydło na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu.

Ernest Bejda nowym szefem CBA?

Według portalu tvn24.pl Wojtunika ma zastąpić Ernest Bejda, a powodem wcześniejszego odwołania szefa CBA, który został powołany 31 grudnia 2013 r. na drugą, czteroletnią kadencję, ma być odebranie mu poświadczenia dostępu do dokumentów poufnych.

Szefa CBA powołuje i odwołuje premier, po zasięgnięciu opinii prezydenta, rządowego kolegium ds. służb i sejmowej komisji ds. służb specjalnych. Kadencja wygasa w przypadku śmierci lub odwołania. Odwołać można go w wyniku rezygnacji, w przypadku ponad trzymiesięcznej choroby oraz w razie niespełniania warunków powołania.

REKLAMA

Warunkami powołania są m.in. polskie obywatelstwo, pełnia praw publicznych, nieskazitelna postawa moralna, obywatelska i patriotyczna, brak skazania za przestępstwo popełnione umyślnie ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe.

Szef CBA musi też mieć wyższe wykształcenie, spełniać wymagania określone w przepisach o ochronie informacji niejawnych w zakresie dostępu do informacji niejawnych o klauzuli tajności "ściśle tajne". Osoba taka nie mogła być pracownikiem lub współpracownikiem organów bezpieczeństwa państwa w PRL.

PAP/IAR, to

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej