Sport to zdrowie? Tak, w wykonaniu amatorskim

Sport to zdrowie, ale głównie w wydaniu amatorskim. Sytuacja zaczyna się komplikować, gdy zawodnik wchodzi na najwyższy poziom sportowy i staje się profesjonalistą.

2015-12-03, 19:29

Sport to zdrowie? Tak, w wykonaniu amatorskim
Justyna Kowalczyk. Foto: Wikipedia/Tadeusz Mieczyński

Posłuchaj

Dziennikarz radiowej Trójki Adam Malecki szuka odpowiedzi na pytanie, czy sport to zdrowie (PR3)
+
Dodaj do playlisty

Na pytanie "czy profesjonalny sport to też zdrowie" odpowiada ortopeda i lekarz Legii Warszawa Maciej Tabiszewski.

- Przy dzisiejszym świecie, który jest nastawiony na sukces przeciążenia, którym są poddawane nasze ciała są za duże. Aby ten sukces osiągnąć trzeba iść na kompromis - tłumaczy Tabiszewski.

Przykładem może być Justyna Kowalczyk, która mistrzostwo olimpijskie w Soczi zdobyła biegnąc z pękniętą kością stopy. Od lat uskarża się również na ból piszczeli.

- Zrobiliśmy z tymi piszczelami już wszystko. Były operacje, praca fizjoterapeutów, wiele „sztuczek”, nakłuwań. Raz jest lepiej, raz gorzej, ale nigdy super. To już zaczyna być dołujące - wyjaśnia narciarka z Kasiny Wielkiej.

REKLAMA

Tabletki zakodowane w psychice?

Jednym z najbardziej kontuzjogennych sportów jest piłka ręczna. - To było na porządku dziennym, że rano się wstawało, brało się tabletkę przeciwbólową i dopiero jadło śniadanie. Na pewno nie jest to godne pochwały, ale inaczej nie dało się funkcjonować. Ja odczuwam tego skutki do dziś - opisuje były szczypiornista Artur Siódmiak.

Tabletki nie pomagają już Agnieszce Radwańskiej. - To są już takie bóle, takie stany mięśni, że tabletki już nawet nie pomagają, mimo tego, że biorę ich naprawdę dużo - mówi najlepsza polska tenisistka.

Lekarze nie zalecają jednak takiego działania. - To takie wyłączenie bólu tylko i wyłącznie startowego, ale są zawodnicy, którzy nawet psychologicznie są ustosunkowani w ten sposób, że bez tej tabletki czują się niepewnie - przekonuje Tabiszewski.

Dlaczego przeciwnikami tabletek przeciwbólowych są kolarze? Jak powinien zachowywać się początkujący sportowiec? Zapraszamy do wysłuchania materiału dziennikarza radiowej Trójki Adama Maleckiego.

bor, PR3

REKLAMA

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej