Front Narodowy wygrał pierwszą turę wyborów regionalnych we Francji

Skrajnie prawicowy Front Narodowy zwyciężył co najmniej w sześciu z trzynastu regionów Francji - wynika z badań exit polls.

2015-12-06, 21:50

 Front Narodowy wygrał pierwszą turę wyborów regionalnych we Francji

Posłuchaj

We Francji sukcesem Frontu Narodowego zakończyła się pierwsza tura wyborów regionalnych. Relacja z Paryża Marka Brzezińskiego/IAR
+
Dodaj do playlisty

Sondaże dają FN ok. 30 proc. głosów, konserwatywna partia Republikanie byłego prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego jest na drugim miejscu z 27 proc. głosów, a socjaliści prezydenta Francois Hollande'a na trzecim - ok. 23 proc.

Telewizyjne sondaże powyborcze wskazują na ponad 40-procentowy wynik Marine Le Pen i jej siostrzenicy Marion Marechal-Le Pen na północy i południowym wschodzie Francji. Sukcesu skrajnej prawicy spodziewano się od kilku tygodni, szczególnie w Nord-Pas-de-Calais i w Prowansji.

Gdy w niedzielę opublikowano wyniki sondaży Marine Le Pen oświadczyła, że jej Front Narodowy odnotował wspaniały wynik i jest teraz "pierwszą partią Francji". - Jesteśmy powołani do osiągnięcia jedności narodowej, której potrzebuje kraj - powiedziała.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

le pen 663.jpg
Nowe oblicze francuskiego Frontu Narodowego

Jeśli potwierdzą się te rezultaty, Marine Le Pen znacznie umocni swą pozycję polityczną w kraju i wzrosną jej nadzieje na zwycięstwo w wyborach prezydenckich we Francji w 2017 roku.

Front Narodowy odniósł w zeszłym roku spektakularne zwycięstwo w wyborach lokalnych i do Parlamentu Europejskiego oraz w tegorocznych do władz departamentów.

Imigranci główną osią kampanii

Głównym tematem kampanii Frontu Narodowego w obecnych wyborach regionalnych była groźba "zalania Francji rzeszą imigrantów". Bezpośrednio po zamachach w Paryżu Le Pen zażądała natychmiastowego wstrzymania przyjmowania imigrantów. Francja przyjęła jak dotąd niewielką grupę uchodźców w ramach relokacji.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

Paryż 1200.jpg
Prezydent Francji: zniszczymy armię fanatyków odpowiedzialnych za zamachy

Wpływ na stanowisko czterdziestu pięciu milionów wyborców miały, według komentatorów, także niedawne zamachy terrorystyczne w Paryżu, w których życie straciło 130 osób. Wybory były też politycznym testem na to, czy rzeczywiście na fali nastrojów antyimigracyjnych i ksenofobicznych, a także niepokojów związanych z bezrobociem zwycięstwo odniesie skrajna prawica.

Dwie partie, które osiągną najlepsze wyniki, zmierzą się za tydzień w drugiej turze wyborów. Jest to we Francji ostatnie głosowanie przed wyborami prezydenckimi. Odbywają się w czasie, gdy w kraju obowiązuje stan wyjątkowy wprowadzony po zamachach terrorystycznych w Paryżu z 13 listopada. Znacznie zaostrzono środki bezpieczeństwa wokół lokali wyborczych, zwłaszcza w stolicy.

Wybory regionalne do władz regionów i departamentów zazwyczaj cieszą się niewielkim zainteresowaniem Francuzów. Tymczasem uprawnienia rad na tym szczeblu państwowej administracji są ogromne - to one decydują o rozwoju gospodarczym regionu, o transporcie, szkolnictwie na poziomie licealnym, ale także o kulturze, pomocy finansowej dla służby zdrowia, lokalnych mediach czy kształceniu zawodowym.

PAP/IAR/iz

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej