Spotkanie ministrów finansów krajów UE. Tematem walka z oszustwami podatkowymi
Walka z oszustwami podatkowymi i finansowaniem terroryzmu - o tym rozmawiali w Brukseli ministrowie finansów Unii Europejskiej. Polskę reprezentował minister Paweł Szałamacha.
2015-12-08, 14:45
Posłuchaj
Porozumienie w sprawie automatycznej wymiany informacji o układach podatkowych zawarto już na początku października, ale przepisy wymagały jeszcze konsultacji z Parlamentem Europejskim. Ich celem jest walka z tajnymi układami, umożliwiającymi firmom unikanie płacenia podatków w Europie.
Zgodnie z nowymi zasadami, państwa członkowskie co kilka miesięcy będą przekazywały sobie nawzajem informacje na temat decyzji podatkowych.
Wspólna baza opodatkowania osób prawnych
Walka z oszustwami w tym zakresie to także cel nowych przepisów o wspólnej bazie opodatkowania osób prawnych, które też będą we wtorek omawiane.
Szefowie resortów finansów rozmawiali ponadto o problemie finansowania terroryzmu. Chodzi m.in. o możliwość szybkiego zamrażania aktywów osób podejrzanych o udzielanie przestępcom pomocy finansowej. O ten punkt obrad zabiegała Francja po zamachach w Paryżu.
Szałamacha: Polska przekaże swoją część środków na pomoc dla Turcji
W czasie obrad ministrów omawiano również m.in. pakiet trzech miliardów euro na wsparcie dla syryjskich uchodźców w Turcji. Zgodnie z propozycją Komisji Europejskiej, 500 milionów z tej sumy miałoby pochodzić z unijnego budżetu, a 2,5 miliarda euro od krajów członkowskich. Polska miałaby dołożyć ponad 71 milionów euro.
- Wolelibyśmy, żeby większa część funduszy pochodziła z budżetu Unii, natomiast w przypadku, gdy taka możliwość nie zostanie wypracowana, Polska zapłaci swoją część z tego pakietu 2,5 miliarda - powiedział minister Paweł Szałamacha. - Dla nas podstawowym celem strategicznym jest rozwiązanie problemu migracji, który zagraża stabilności i podstawie spokoju w Europie - dodał w rozmowie z dziennikarzami w Brukseli.
Minister Szałamacha dodał, że kilka innych krajów członkowskich ma podobne stanowisko co Polska. Komisja Europejska zapowiedziała, że przyjrzy się możliwościom zmian i przedstawi je później ministrom. Szef polskiego resortu finansów podkreślał, że rząd w Warszawie od początku stał na stanowisku, iż problem migracji należy rozwiązywać "u źródła", czyli w krajach, w których obecnie przebywają migranci - takich jak właśnie Turcja, Jordania czy Liban.
IAR, awi