Akcja IPN "Zapal światło wolności". Oddajmy hołd ofiarom stanu wojennego
To gest solidarności i pamięci o ofiarach stanu wojennego. IPN zachęca do udziału w akcji "Zapal światło wolności". Chodzi o to, aby wieczorem, w dniu 34 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego, zapalić świeczkę i wystawić ją w oknie.
2015-12-13, 19:33
Posłuchaj
Kamila Sachnowska z Biura Edukacji Publicznej IPN: ten gest wyrażał przede wszystkim solidarność (IAR)
Dodaj do playlisty
Kamila Sachnowska z Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej przypomina, ze tradycja tego gestu sięga lat 80., gdy na wieść o stanie wojennym wykonali go papież Jan Paweł II i prezydent USA Ronald Reagan. W wolnej Polsce gest ten został nieco zapomniany, dlatego IPN od 4 lat stara się o nim przypominać.
Instytut Pamięci Narodowej zachęca, aby świeczki zapalić o 19.30. Kamila Sachnowska podkreśla, że godzina ta nie została wybrana przypadkowo. O tej porze był emitowany "Dziennik Telewizyjny", uważany za tubę propagandową komunistycznego reżimu. Jeśli nie będzie nas w domu o tej porze, w internecie, na stronie www.pamiec.pl, można zapalić wirtualną świeczkę.
Honorowy patronat nad akcją objął prezydent Andrzej Duda.
Do wzięcia udziału w akcji zachęcają też biskupi. Episkopat przypomina, że 34 lata temu Jan Paweł II, na znak solidarności z Polakami przeżywającymi wówczas trudne chwile, zapalił świecę w oknie Pałacu Apostolskiego w Watykanie.
REKLAMA
Apel biskupów
Serwis specjalny
Powiązany Artykuł
![stan wojenny 1200 free](http://static.prsa.pl/images/d79a98ef-78b5-45eb-9ba6-b49e2c18d4b4.jpg)
STAN WOJENNY
Biskupi proponują też, aby w niedzielę podczas mszy pomodlić się za tych, którzy zginęli lub cierpieli, broniąc w czasach komunizmu godności człowieka. Jednym z nich był kapelan Solidarności, błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko. Duchowny, w warszawskim kościele pod wezwaniem Stanisława Kostki, odprawiał msze za ojczyznę.
W październiku 1984 roku ksiądz Jerzy Popiełuszko został porwany, a następnie zamordowany przez Służbę Bezpieczeństwa. W 2010 roku papież Benedykt XVI beatyfikował kapelana Solidarności. Rok papież Franciszek ogłosił go patronem "Solidarności". Obecnie trwa proces kanonizacyjny księdza Jerzego Popiełuszki.
Wydarzenia rocznicowe
Instytut Pamięci Narodowej w związku z rocznicą wprowadzenia stanu wojennego organizuje w całej Polsce wiele wydarzeń. W Warszawie o godzinie 17.30 przy Krakowskim Przedmieściu 64 została otwarta wystawa plenerowa "Ofiary stanu wojennego". Od rana po ulicach stolicy jeździ zabytkowy Ikarus, w którym można posłuchać piosenek bardów "Solidarności" i wykładów historyków.
REKLAMA
34. rocznica stanu wojennego
34 lata temu 13 grudnia 1981 roku na terenie całej Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, niezgodnie z Konstytucją PRL został wprowadzony stan nadzwyczajny. Komunistyczne władze wprowadziły go na mocy podjętej niejednogłośnie uchwały Rady Państwa z 12 grudnia 1981 roku, na polecenie Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego - pozakonstytucyjnego tymczasowego organu władzy, faktycznie nadrzędnego wobec konstytucyjnych władz państwowych.
IAR, bk
REKLAMA