Nie będzie śledztwa w sprawie zaniechania zaprzysiężenia sędziów Trybunału Konstytucyjnego

Prezydent odpowiada tylko przed Trybunałem Stanu - podkreśliła prokuratura.

2015-12-14, 16:55

Nie będzie śledztwa w sprawie zaniechania zaprzysiężenia sędziów Trybunału Konstytucyjnego
Trybunał Konstytucyjny. Foto: Joanna Karnat/Wikimedia Commons/CC-BY-3.0

Posłuchaj

Odmowa śledztwa ws. niezaprzysiężenia sędziów TK. Mówi rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Przemysław Nowak (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Zawiadomienia w sprawie zaniechania przez prezydenta Andrzeja Dudę zaprzysiężenia sędziów Trybunału Konstytucyjnego (TK) złożyły do prokuratury dwie osoby prywatne.

Zawiadamiający stwierdzili, że nie odbierając przysięgi od wybranych przez Sejm poprzedniej kadencji sędziów TK prezydent popełnił przestępstwo z art. 231 Kodeksu karnego.

Stanowi on, że karze więzienia do 3 lat podlega funkcjonariusz publiczny, który przekracza uprawnienia lub niedopełnia obowiązku, działając na szkodę interesu publicznego.

W poniedziałek rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Przemysław Nowak poinformował, że prokurator odmówił wszczęcia śledztwa.

- Zgodnie z art. 145 Konstytucji Prezydent RP za popełnienie przestępstwa może być pociągnięty do odpowiedzialności jedynie przed Trybunałem Stanu. Oznacza to, iż prezydent w zakresie odpowiedzialności karnej jest wyłączony spod jurysdykcji sądów powszechnych - wyjaśnił prokurator.

Jak przypomniał Nowak, przepisy procedury karnej przewidują, że nie wszczyna się postępowania, a wszczęte umarza, "gdy sprawca nie podlega orzecznictwu polskich sądów karnych".

- W toku postępowania nie dokonano prawnokarnej oceny czynów wskazanych w zawiadomieniu. Decyzja o odmowie wszczęcia oznacza jedynie, iż zachodzi tzw. ujemna przesłanka procesowa o charakterze formalnym uniemożliwiająca merytoryczne rozpatrzenie sprawy przez prokuraturę - zaznaczył rzecznik prokuratury.



x-news.pl, TVN24

Czytaj więcej:
trybunał 1200.jpg
Spór wokół TK

8 października Sejm poprzedniej kadencji wybrał pięciu sędziów Trybunału Konstytucyjnego: trzech w miejsce tych, których kadencja zakończyła się w listopadzie, i dwóch - w miejsce tych, których kadencje kończyły się na początku grudnia.

3 grudnia Trybunał Konstytucyjny - oceniając ustawę o TK - orzekł, że konstytucyjna jest podstawa prawna, która pozwoliła wybrać trzech sędziów na miejsca zwolnione w poprzedniej kadencji, a nielegalny był wybór sędziów na kadencje rozpoczynające się w grudniu. Trybunał podkreślił, że trzech prawidłowo wybranych sędziów powinno być "niezwłocznie" zaprzysiężonych.

Duda dotąd nie zaprzysiągł trzech sędziów wybranych w październiku. Zaprzysiągł zaś pięć osób wybranych przez Sejm obecnej kadencji, krótko po tym jak Izba podjęła uchwały unieważniające wybór całej piątki w poprzedniej kadencji.



x-news.pl, TVN24

Wyrok TK z 3 grudnia wciąż nie został opublikowany.

PAP, IAR, kk

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej