Raport UNHCR: ponad 20 mln uchodźców na świecie w połowie 2015 roku
Wśród ogółu migrantów niemal milion osób przedostało się w tym roku do Europy przez Morze Śródziemne. Takie dane przynosi opublikowany raport Wysokiego Komisarza ONZ do spraw Uchodźców. Z dokumentu wynika, że liczba osób, które uciekają przed biedą lub konfliktami zbrojnymi lawinowo rośnie.
2015-12-18, 11:36
Posłuchaj
Według raportu, liczba uchodźców na świecie w połowie tego roku przekroczyła granicę 20 milionów osób, a liczba podań o azyl wzrosła o 78 procent. Według ONZ, wiele wskazuje na to, że do końca roku liczba osób, które zostały zmuszone, by opuścić swoje domy przekroczy 60 milionów osób. Chodzi tu zarówno o uchodźców jak i migrantów.
Ostatni raz cezura 20 milionów uchodźców na świecie została przekroczona w 1992 roku - przypomina agenda ONZ w półrocznym raporcie.
Do 34 mln wzrosła też liczba uchodźców wewnętrznych; to o 2 mln więcej niż w tym samym czasie rok wcześniej. Największy wzrost uchodźców wewnętrznych - 933,5 tys. ludzi - odnotował Jemen, gdzie od marca trwa wojna domowa.
Czytaj dalej
REKLAMA
Powiązany Artykuł

Premier Holandii: Europa Wschodnia robi za mało ws. imigrantów
Jak mówi Polskiemu Radiu Rafał Kostrzyński z biura Wysokiego Komisarza ONZ w Warszawie, sytuacja na każdym polu jest dramatyczna. - Wszystkie dane pokazują, że sytuacja jest o wiele gorsza niż na koniec 2014 roku, kiedy mieliśmy prawie 60 milionów osób przymusowo przesiedlonych. Wzrosły wszystkie liczby, dotyczące zarówno uchodźców, osób wewnętrznie przesiedlonych oraz starających się o nadanie statusu - podkreśla Kostrzyński.
Najwięcej uchodźców to osoby uciekające z Syrii, ale poważną grupę stanowią też mieszkańcy państw afrykańskich. Liczba osób, które przepłynęły przez Morze Śródziemne do Europy znacznie wzrosła w drugiej połowie tego roku. Na całym świecie najwięcej podań o azyl złożono z kolei w Niemczech i w Rosji.
Raport ONZ ogłoszono w przypadającym dzisiaj Międzynarodowym Dniu Uchodźcy. Wczoraj liderzy Unii Europejskiej dali zielone światło do stworzenia unijnej straży granicznej. Do końca czerwca kraje członkowskie mają uzgodnić wspólne stanowisko dotyczące szczegółów tego pomysłu.
Na początku grudnia w fińskiej miejscowości Kankaanpaa spłonął budynek przeznaczony dla uchodźców oczekujących na przyznanie azylu. Pożar dwupiętrowego, drewnianego budynku wybuchł nad ranem. Nikt nie ucierpiał. Policja podejrzewa, że doszło do umyślnego podpalenia.
PAP/IAR/pp
REKLAMA
REKLAMA