Prezydent USA zaapelował do Turcji by wycofała swych żołnierzy z Iraku

- Turcja musi uczynić więcej dla deeskalacji konfliktu w Iraku - podkreślił Barack Obama.

2015-12-19, 07:48

Prezydent USA zaapelował do Turcji by wycofała swych żołnierzy z Iraku

Biały Dom poinformował, że w piątek doszło do telefonicznej rozmowy między prezydentem USA Barackiem Obamą a prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem.

Przekazano, że w trakcie rozmowy amerykański przywódca zaapelował do Turcji by wycofała swych żołnierzy z Iraku oraz respektowała integralność terytorialną i suwerenność tego kraju.

WOJNA W IRAKU - serwis specjalny >>>

Konflikt iracko-turecki

Od 2014 roku w rejonie Mosulu na północy Iraku stacjonują tureccy żołnierze. Na początku grudnia Turcja poważnie zwiększyła ich liczbę. W rejon wysłano dodatkowych 150 mundurowych oraz 25 czołgów. Później część tych sił wycofano. Działania te oprotestowały władze w Bagdadzie.

Tureckie władze wyjaśniły, że dodatkowi żołnierze są potrzebni do ochrony tureckich doradców wojskowych szkolących w obozie ochotników do walki z organizacją terrorystyczną Państwo Islamskie (IS), która funkcjonuje głównie w Syrii i Iraku.

Ankara stwierdziła, że te działania uzgodniono ze stroną iracką. Minister spraw zagranicznych Turcji oznajmił, że sam premier Iraku kilkakrotnie prosił o większe zaangażowanie jego kraju w walkę z IS.

Tymczasem rząd w Bagdadzie stoi na stanowisku, że przysłanie przez Turcję dodatkowych żołnierzy odbyło się bez jego wiedzy i stanowi naruszenie suwerenności Iraku.

Dżihadyści podbijają Irak

Czytaj więcej:
dżihad_terrorysta_boko haram_państwo islamskie_karabin1200free.jpg
Wojna z Państwem Islamskim

Po wycofaniu się z Iraku amerykańskich sił okupacyjnych w grudniu 2011 roku sytuacja w tym kraju jest daleka od stabilnej, a głównym problemem są spory na tle religijnym. Walki sunnickich plemion przeciwko rządowi w 2013 roku wykorzystali dżihadyści z organizacji Państwo Islamskie, którzy zdołali opanować część terytorium Iraku.

Bojownicy IS opanowali Mosul w czerwcu 2014 roku. Kontrofensywa wojsk irackich na miasto była wielokrotnie przekładana z powodu zaangażowania żołnierzy w walki w innych częściach kraju.

Irak wezwał wspólnotę międzynarodową do dostarczania broni i szkolenia irackich sił w walce z ekstremistami, ale odrzuca bezpośrednią interwencję wojskową, nie mając zaufania do intencji obcych krajów.

Sukcesy islamistów doprowadziły we wrześniu 2014 roku do interwencji w tym kraju międzynarodowej koalicji przeciwników Państwa Islamskiego. Liderem koalicji są Stany Zjednoczone.

IAR, PAP, kk

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej