Naukowe wydarzenia roku. Ranking znanego czasopisma "Nature"

Przelot sondy New Horizons obok Plutona, nowa metoda manipulowania genami i porozumienie klimatyczne - to według tygodnika "Nature" najważniejsze wydarzenia naukowe mijającego roku.

2015-12-20, 09:16

Naukowe wydarzenia roku. Ranking znanego czasopisma "Nature"
Pluton. Foto: NASA

Posłuchaj

Naukowe wydarzenia roku według "Nature". Relacja Rafała Motriuka (IAR)
+
Dodaj do playlisty

W lipcu amerykańska sonda New Horizons przeleciała obok Plutona. Zrobiła sensacyjne zjęcia. To najdokładniejsze, jak do tej pory, fotografie powierzchni tej karłowatej planety. Są one czarno-białe. Można na nich zobaczyć lodowe pola, góry i kratery o średnicy kilku, kilkunastu kilometrów. Widać je z dokładnością do 80 m. W warunkach ziemskich to nic wielkiego, ale Pluton jest małą, odległą planetą karłowatą.

Źródło: CNN Newsource/x-news

NAUKA w portalu PolskieRadio.pl>>>

Inne ważne, ale też kontrowersyjne, wydarzenie naukowe mijającego roku, to stworzenie transgenicznego zarodka człowieka metodą CRISPR. Ta technologia edycji genów może być bardzo pomocna w leczeniu raka, chorób dziedzicznych lub w hodowaniu zwierzęcych narządów, które można by przeszczepiać ludziom. Przez wielu naukowców uważana jest jednak za jeszcze niedoskonałą.

"Nature" za jedno z wydarzeń roku uważa też zawarcie globalnej ugody na rzecz walki ze zmianami klimatu. 12 grudnia blisko 200 krajów konwencji klimatycznej Organizacji Narodów Zjednoczonych przyjęło porozumienie, którego celem "jest utrzymanie wzrostu globalnych średnich temperatur na poziomie znacznie mniejszym niż o 2 stopnie Celsjusza w stosunku do epoki przedindustrialnej i kontynuowanie wysiłków na rzecz ograniczenia wzrostu temperatur o 1,5 stopnia". To pierwsza w historii umowa klimatyczna o takim zasięgu.

***

"Nature" to jedno z najstarszych i najbardziej prestiżowych czasopism naukowych. Ukazuje się w formie tygodnika ilustrowanego. Zostało założone w 1869 roku przez Normana Lockyera. Pierwszy numer ukazał się 4 listopada 1869 roku - poruszone w nim tematy obejmowały m.in. zapylanie kwiatów kwitnących w zimie, spotkanie niemieckich przyrodników i lekarzy w Innsbrucku, stan podróżnika Davida Livingstone'a czy otwarcie Kanału Sueskiego.

W przeciwieństwie do ogromnej większości czasopism naukowych, z reguły wysoko wyspecjalizowanych, tygodnik "Nature" opisuje odkrycia ze wszystkich dziedzin nauk przyrodniczych, inżynieryjnych oraz (rzadziej) ścisłych i ekonomicznych. Czasopismo stosuje zasadę, że publikowane teksty powinny być zrozumiałe dla laików, ale nie powinny też być nadmiernie, sztucznie upraszczane.

IAR, Wikipedia, PAP, kk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej