W Sejmie wróci dyskusja o służbie cywilnej i Trybunale Konstytucyjnym

Politycy Prawa i Sprawiedliwości zapowiadali przyjęcie tych projektów jeszcze przed Nowym Rokiem. Obrady rozpoczną się o 14.00, ale komisja ustawodawcza, która zajmuje się ustawą o TK rozpoczęła posiedzenie o 10.00.

2015-12-21, 10:17

W Sejmie wróci dyskusja o służbie cywilnej i Trybunale Konstytucyjnym

Posłuchaj

Poprawki do projektu ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Relacja Michała Fedusio (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Wstępny harmonogram obrad zakłada, że jeszcze w poniedziałek odbędzie się drugie i trzecie czytanie tego projektu.

Z kolei w południe ma się zebrać komisja administracji, która zajmuje się ustawą o służbie cywilnej.

Złożony przez PiS projekt daje możliwość powołania na szefa służby cywilnej osoby, która nie jest urzędnikiem służby cywilnej, znosi wymóg, by nowy szef służby cywilnej w okresie ostatnich pięciu lat nie był członkiem partii, zakłada obsadzanie wyższych stanowisk w służbie cywilnej, np. dyrektora generalnego urzędu, w drodze powołania, a nie konkursu; uchylony zostaje obecny artykuł mówiący, że obsadzenie wyższego stanowiska w służbie cywilnej następuje w drodze otwartego i konkurencyjnego naboru.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

oni.jpg
Sejmowa walka o służbę cywilną

W projektowanej nowelizacji proponuje się, aby stosunki pracy z osobami zajmującymi w dniu jej wejścia w życie wyższe stanowiska w służbie cywilnej (oraz kierownicze stanowiska w służbie zagranicznej, będące wyższymi stanowiskami w służbie cywilnej), wygasły po upływie 30 dni od wejścia w życie nowelizacji, jeżeli do tego czasu nie zostaną im zaproponowane nowe warunki pracy lub płacy na dalszy okres albo w razie nieprzyjęcia nowych warunków.

Wcześniejsze rozwiązanie stosunku pracy będzie mogło nastąpić za wypowiedzeniem. W przypadku wygaśnięcia stosunku pracy lub wypowiedzenia będzie przysługiwała odprawa pieniężna przewidziana dla pracowników, z którymi stosunki pracy rozwiązuje się z powodu likwidacji urzędu.

Posłowie opozycji krytykują projekt, twierdząc, że wprowadzenie nowych przepisów może doprowadzić do znacznych zwolnień w administracji publicznej.

Zmiany w Trybunale Konstytucyjnym

Sejm powróci także do wywołującego duże emocje projektu zmian w ustawie o Trybunale Konstytucyjnym. Przewiduje on m.in., że Trybunał co do zasady ma orzekać w pełnym składzie - co najmniej 13 z 15 sędziów (dziś jest to dziewięciu sędziów, a większość spraw w TK rozpatruje pięciu sędziów). Orzeczenia pełnego składu mają zapadać większością 2/3 głosów, a nie - jak dotychczas - zwykłą.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

paweł kukiz 1200.jpg
"Chcemy jak najszybciej zakończyć jałowy spór wokół TK"

Ponadto nowi sędziowie TK mieliby składać ślubowanie przed marszałkiem Sejmu, a nie przed prezydentem RP. Jeżeli postępowania wszczęte przed wejściem nowelizacji w życie nie są prowadzone przez skład określony w nowelizacji, wszczynano by je na nowo. Projekt przewiduje też wykreślenie przepisów, że siedziba TK znajduje się w Warszawie.

Borys Budka (PO) zapowiedział, że wśród poprawek, które zaproponuje klub Platformy, będzie zmiana - w jego ocenie - "niekonstytucyjnej zasady większości przy podejmowaniu wyroków" TK. "Nie może być tak, że konstytucja wskazuje, że orzeczenia Trybunału zapadają większością głosów, a PiS wprowadza, że ma to być 2/3" - podkreślił poseł PO.

"Konstytucyjny ekspres"

Grzegorza Schetynę niepokoi tempo prac nad ustawą o Trybunale Konstytucyjnym. - Wojna wokół Trybunału jest uważnie obserwowana w Europie i na świecie, mówiąc delikatnie nie przynosi nam splendoru - zauważył polityk PO.

REKLAMA

Gość „Sygnałów dnia” w Jedynce podkreślił, że większość parlamentarna PiS chce podczas posiedzenia o godzinie 14 już wprowadzić tę sprawę pod obrady. - Konstytucyjny ekspres jest czymś szokującym. To poważna sprawa, wymaga staranności przy pisaniu prawa - stwierdził. - Mamy poważny problem, będziemy nad tym pracować i walczyć, by nie zepsuć tego, co jest. W Polsce udało się zbudować system prawny, który daje gwarancję rządów prawa i dobrej opinii o Polsce - oświadczył.

Zmiany w Trybunale Konstytucyjnym są niezbędne, trzeba zamknąć tę wojenkę. Obecny spór w tej sprawie został wymuszony przez PO - mówił Tadeusz Cymański, poseł Solidarnej Polski powiedział w Trójce, że zmiany w Trybunale Konstytucyjnym są niezbędne.

- Gdyby nie działania Platformy w maju i czerwcu teraz byłoby całkiem inaczej, nie byłoby w ogóle tematu Trybunału Konstytucyjnego - podkreślił.

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar krytykował w "Sygnałach dnia" planowaną nowelizację ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, gdyż jego zdaniem utrudni ona jego pracę. Podkreślał, że obecnie opinie w sprawach zgłaszanych do TK są przez niego wydawane w ciągu roku, a po nowelizacji mogłyby się wydłużyć do 3, 4 lat. Aby uświadomić znaczenie tej instytucji, na stronie internetowej RPO umieszczono listę 30 spraw ważnych dla obywateli, którymi powinien się on zająć, m.in. sprawami zatrzymywania praw jazdy czy sporów z agencjami pracy tymczasowej.

REKLAMA

Prof. Marek Safjan o TK: To nie jest kryzys, to jest coś znacznie bardziej poważnego

źródło: TVN24/x-news

REKLAMA

Na poniedziałek zaplanowano posiedzenia sejmowych komisji, które będą rozpatrywać poprawki do projektów w sprawie służby cywilnej i TK.

Rejestry do innego ministerstwa

Sejm zajmie się również sprawozdaniem sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych o projekcie noweli ustawy o działach administracji rządowej. Zakłada on, że nadzór nad najważniejszymi rejestrami państwowymi - m.in. PESEL, dowodów osobistych i paszportów - zostanie przeniesiony z MSWiA do resortu cyfryzacji. Zmiany dotyczą rejestru PESEL, Rejestru Dowodów Osobistych, Rejestru Stanu Cywilnego, Centralnej Ewidencji Wydanych i Unieważnionych Dokumentów Paszportowych oraz ewidencji pojazdów, ewidencji kierowców oraz ewidencji posiadaczy kart parkingowych.

Rozpatrywany będzie najprawdopodobniej również projekt zmian w ustawie o ubezpieczeniu społecznym rolników, który zakłada, że szefowie agencji rolnych, inspekcji i KRUS będą powoływani przez premiera na wniosek ministra rolnictwa, a nie jak dotychczas w drodze konkursu.

Chodzi o: prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego i jego zastępcę; prezesa Agencji Nieruchomości Rolnych, jej wiceprezesa i dyrektorów oddziałów; Głównego Inspektora Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych i jego zastępców; Głównego Inspektora Ochrony Roślin i jego zastępców; Głównego Lekarza Weterynarii i jego zastępców; prezesa Agencji Rynku Rolnego, jego zastępcy, dyrektorów oddziałów terenowych Agencji i ich zastępców; dyrektora Centrum Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Brwinowie; prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, jego zastępcy, dyrektorów oddziałów regionalnych i ich zastępców.

REKLAMA

Posłowie zajmą się też projektami ustaw w sprawie ustanowienia 2016 roku rokiem: Henryka Sienkiewicza, Feliksa Nowowiejskiego, Adama Chmielowskiego, Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski i Cichociemnych.

IAR/PAP, fc, to

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej