Danuta Błażejczyk – życiorys artystki
Współpracowała m.in. z Marylą Rodowicz, Kabaretem "Pod Egidą" oraz Wojciechem Młynarskim. Na scenie obecna od 1972 roku. Danuta Błażejczyk serca publiczności podbiła w 1985 roku na festiwalu w Opolu przebojem "Taki cud i miód", za który otrzymała nagrodę specjalną. Dziś w Polskim Radiu 24 opowiedziała m.in. o muzycznej karierze, a także o działalności swojej fundacji.
2015-12-20, 22:05
Posłuchaj
Danuta Błażejczyk debiutowała w 1972 roku w amatorskim zespole 31 Mil. W kolejnych latach zdobywała wiele nagród i wyróżnień, które były formą docenienia jej scenicznej działalności. W tym roku obchodzi 30-lecie debiutanckiego i pamiętnego występu na festiwalu w Opolu
– Moje początki były dość ostre, bo rozpoczynałam karierę w zespołach rockowych. Od najmłodszych lat swoje życie traktowałam w kategorii przygody i w ten sam sposób funkcjonuję do dziś. Dlatego też spróbowałam śpiewu. Propozycje wspólnych występów z ówczesnymi gwiazdami estrady traktowałam jako spełnienie swoich marzeń – podkreśliła Danuta Błażejczyk.
Przełomowym momentem w życiu artystki była decyzja o porzuceniu studiów. Danuta Błażejczyk przyznała, że jednym z powodów takiego kroku była fascynacja utworem „Summer Time” w wykonaniu Janis Joplin. Po jego usłyszeniu zamarzyła o karierze muzycznej.
– Był taki moment, że żałowałam tej decyzji, bo do końca studiów zabrakło mi naprawdę niewiele. Rodzicom powiedziałam o swoim posunięciu dopiero po wakacjach, bo nie chciałam im psuć urlopu. Skończyło się to jednak tym, że mama wylądowała w szpitalu, a ja uciekłam z domu – powiedziała.
Rozmówczyni Polskiego Radia 24 jest również założycielką i prezesem Fundacji Apetyt na Kultur. Zajmuje się ona promowaniem młodych artystów oraz produkcją ambitnych i ciekawych artystycznie przedsięwzięć z dziedziny muzyki, teatru i malarstwa.
Polskie Radio 24/db/mr