Ratunek sektora górniczego według PiS

Aleksander Śniegocki z Warszawskiego Instytutu Studiów Ekonomicznych wyjaśniał w Polskim Radiu 24, czy nowelizacja ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego autorstwa PiS uratuje nierentowne kopalnie. Dokument podpisał prezydent Andrzej Duda i ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2016 roku.

2015-12-30, 14:12

Ratunek sektora górniczego według PiS
Następstwem restrukturyzacji sektora górniczego będą zwolnienia pracowników?/fot.Pixabay.com

Posłuchaj

30.12.15 Aleksander Śniegocki: „Każdy wie, że wiele kopalń trzeba zamknąć, a ludzi zwolnić (…)”.
+
Dodaj do playlisty

Nowelizacja ma stworzyć nowe możliwości dla restrukturyzacji górnictwa. Zakłada m.in. nieodpłatne zbycie Spółce Restrukturyzacji Kopalń zakładów górniczych lub ich oznaczonych części oraz kopalń. Aleksander Śniegocki stwierdził, że ustawa jest kolejnym odroczeniem problemu.

– Od roku trwa ta sama historia restrukturyzacji. Trudne decyzje są odkładane i udaje się, że wszystko jest w porządku i da się wprowadzić kosmetyczne zmiany. Niektóre działania musimy natomiast podjąć z racji regulacji unijnych. Popisana przez prezydenta ustawa nie wnosi zasadniczych zmian i kontynuuje ramy prawne z 2010 roku o zakazie dotowania kopalni węgla – tłumaczył ekspert.

Gość Polskiego Radia 24 wyjaśnił także, jaką rolę pełni wedle nowelizacji Spółka Restrukturyzacji Kopalń.

– Spółka ma realizować cel bezpiecznego wygaszania kopalń. To kwestia kilku lat. Każdy wie, że wiele kopalń trzeba zamknąć, a ludzi zwolnić. Zamknięcie kopalni to symbol dla ludzi, ponieważ coś znika, dlatego stosuje się inne określenia jak wygaszanie czy wyciszanie – powiedział Aleksander Śniegocki.

REKLAMA

Więcej o nowelizacji PiS dotyczącej ratowania branży górniczej w Polsce w całej rozmowie.

Polskie Radio 24/gm

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej