Ból i schorzenia, które mu towarzyszą
- Ból świadczy o tym, że w naszym organizmie zachodzi jakiś nieprawidłowy proces – powiedziała dr Gabriela Kłodowska-Duda, neurolog. W audycji Polskiego Radia 24 rozmowa na temat rodzajów bólów związanych z różnymi schorzeniami oraz o sposobach, które są w stanie im zaradzić.
2016-01-02, 18:27
Posłuchaj
Dr Gabriela Kłodowska-Duda zaznaczyła, że ból jest ostrzeżeniem, który powinien sprowokować nas do tego, byśmy zastanowili się z jakiego powodu mógł się pojawić. Podstawową rzeczą w takiej sytuacji jest znalezienie przyczyny.
– Przy schorzeniach kręgosłupa bardzo często bagatelizujemy pierwsze bóle, co jest niezwykle niebezpieczne. Za pomocą rozmaitych leków staramy się je jak najszybciej uśmierzyć. Jednak należy pamiętać o tym, że ten ból świadczy o czymś ważnym, na co musimy zwrócić uwagę. Mam tu na myśli chociażby nieodpowiednie warunki pracy lub złą postawę. Jeśli tego nie poprawimy, to w dłuższym okresie czasu, pomimo stosowania leków, bóle te mogą nabrać na sile i spowodować rozwój jakiegoś schorzenia – podkreśliła.
W naszym życiu pojawiają się także bóle, które nie zawsze dotyczą fizycznego funkcjonowania naszego organizmu. Są one związane ze stroną psychiczną człowieka. Dr Seweryn Segiet, psychiatra i psychoterapeuta, rozróżnia dwa rodzaje takich dolegliwości.
– Pierwszym z nich są tzw. bóle psychiczne, które najczęściej towarzyszą osobom cierpiącym na depresję. Mówią one o bólu przeżywania i cierpieniu, które im towarzyszy. Nie są odczuwane fizycznie, ale tkwią gdzieś w głębi ich psychiki. Drugim rodzajem są bóle fizyczne, które nie znajdują odzwierciedlenia w funkcjonowaniu organizmu człowieka. Mogą się one często wiązać z początkami rozwoju jakiejś choroby psychicznej – dodał.
REKLAMA
Goście Polskiego Radia 24 poruszyli również temat stosowania leków przeciwbólowych, których nadużywanie jest jednym z najbardziej niebezpiecznych procesów w ostatnich latach.
Polskie Radio 24/db
REKLAMA