73. Konkurs Szopek Krakowskich rozstrzygnięty
Blisko 200 twórców wzięło udział w 73. edycji konkursu na najpiękniejszą Szopkę Krakowską. W najbardziej prestiżowej kategorii szopek dużych wygrali ex aequo Maciej Moszew i Zbigniew Zyman, który w Polskim Radiu 24 opowiedział o sztuce tworzenia tych wyjątkowych dzieł sztuki.
2016-01-03, 18:22
Posłuchaj
Zgłoszone do konkursu konstrukcje wykonane są z kartonu, papieru, drewnianych listewek i kolorowej folii aluminiowej. Krakowska szopka znacznie różni się od tradycyjnych szopek. Musi być budowlą wieżową i zawierać elementy charakterystyczne dla architektury Krakowa. Najczęściej szopki budowane są na wzór kościołów. Wyróżnia się także niezwykłą wielobarwnością.
– Budowa szopek jest dla mnie wypełnieniem wolnego czasu, którego posiadam w nadmiarze. Konkurs sam w sobie jest otwarty i każdy może w nim wziąć udział. Przyjeżdżają do Krakowa nawet uczestnicy z zagranicy. Wszystkich obowiązują zasady wytyczone przez regulamin, który mówi o materiałach, z których szopki powinny być wykonane, jakie mają być ich proporcje, kolorystyka i postacie w nich występujące – powiedział Zbigniew Zyman.
Oprócz Świętej Rodziny tradycyjnymi bohaterami szopek są: Lajkonik, krakowscy kolędnicy, Smok Wawelski, hejnalista, a także postacie osób związanych z Krakowem.
Konkurs Najpiękniejszych Szopek Krakowskich przeprowadzany jest od 1937 roku. Po przerwie, spowodowanej wybuchem wojny, wydarzenie wznowiono w 1945 roku. Od tej pory konkursy odbywają się nieprzerwanie co roku, w pierwszy czwartek grudnia.
Organizatorem jest Muzeum Historyczne Miasta Krakowa.
Ze Zbigniewem Zymanem rozmawiała Monika Krasińska.
Polskie Radio 24/db/pj