Polona – cyfrowa Biblioteka Narodowa
Ponad milion obiektów – gazet, czasopism, książek, grafik czy map – można bezpłatnie przeglądać w ramach portalu „Polona.pl”. O digitalizacji zbiorów Biblioteki Narodowej w magazynie 24. Poziom mówili Tomasz Gruszkowski, dr Urszula Horoszko i Łukasz Kozak z Zakładu Zbiorów Cyfrowych BN.
2016-01-09, 15:00
Biblioteka Narodowa w Internecie – w wersji cyfrowej – udostępnia zbiory, które po wygaśnięciu praw autorskich majątkowych trafiły do domeny publicznej. Dzieje się tak 70 lat po śmierci autora danego dzieła. Jak podkreślał w Polskim Radiu 24 Tomasz Gruszkowski, to właśnie od sprawdzenia statusu prawnego konkretnej książki czy grafiki rozpoczyna się proces cyfrowego udostępniania.
Ekspert tłumaczył w Polskim Radiu 24, że po wyjaśnieniu kwestii formalnych, można przystępować do procesu digitalizacji, co nie jest łatwe. – Musimy obchodzić się ze zbiorami bardzo ostrożnie. Im cenniejszy eksponat, tym bardziej nie chcemy narażać go na uszkodzenie – mówił Gruszkowski.
– Podczas digitalizacji obiektów niezwykle cennych, np. tysiącletniej książki, zawsze obecny jest konserwator zabytków – dodawał Łukasz Kozak.
Gość Polskiego Radia 24 wskazywał, że nie wszystkie dzieła, co do których wygasły prawa majątkowe, mogą być udostępnione cyfrowo. – To są obiekty, które wymagają konserwacji lub ze względu na właściwości fizyczne są niemożliwe do skopiowania. Mogą to być np. nietypowo zszyte albumy czy książki – tłumaczył Kozak.
REKLAMA
– Docelowo myślimy o tym, by udostępnić wszystkie zbiory. Musimy jednak najpierw wymyślić sposób na to, by w jak najlepszy sposób dokonać ich digitalizacji – wyjaśniała dr Urszula Horoszko.
W I części audycji przegląd najważniejszych wydarzeń technologicznych mijającego tygodnia.
Gospodarzami programu byli Przemysław Pawełek i Katarzyna Gizińska.
Polskie Radio 24/mp
REKLAMA
REKLAMA