Krajowa Rada Sądownictwa zaskarży w Trybunale Konstytucyjnym nowelizację ustawy o TK
Wcześniej nowelizację, która weszła w życie 28 grudnia ubiegłego roku, zaskarżyli posłowie PO, PSL i Nowoczesnej, pierwszy prezes Sądu Najwyższego oraz Rzecznik Praw Obywatelskich.
2016-01-15, 17:57
Jak poinformowała w komunikacie Krajowa Rada Sądownictwa, nowelizacja zostanie zaskarżona w Trybunale Konstytucyjnym, gdyż zmiany "nie przyczynią się do zażegnania zaistniałego wokół TK kryzysu, lecz w istocie go pogłębią i utrudnią wykonywanie zadań nałożonych na Trybunał".
"Ponadto wprowadzone rozwiązania prawne uniemożliwią Trybunałowi Konstytucyjnemu funkcjonowanie w pełni niezależnie od władzy ustawodawczej i wykonawczej, co godzi w niezależność Trybunału i niezawisłość jego sędziów" - dodała KRS.
Zastrzeżenia Rady wzbudziły też poszczególne zapisy nowelizacji. Chodzi przede wszystkim - jak wskazano - o pozbawienie Zgromadzenia Ogólnego Trybunału Konstytucyjnego kompetencji do stwierdzania wygaśnięcia mandatu sędziego Trybunału oraz przekazanie Sejmowi uprawnienia do złożenia sędziego TK z urzędu, zaś prezydentowi i ministrowi sprawiedliwości uprawnienia do wystąpienia z wnioskiem w tej sprawie.
Innym z zakwestionowanych przez KRS zapisów jest umożliwienie wszczęcia postępowania dyscyplinarnego wobec sędziego Trybunału Konstytucyjnego na wniosek prezydenta oraz ministra sprawiedliwości, a także wprowadzenie wymogu kwalifikowanej większości 2/3 głosów, przy udziale co najmniej 13 sędziów, do wydania orzeczenia przez TK.
Cztery wcześniejsze wnioski w tej sprawie - posłów PO, posłów PSL i Nowoczesnej, pierwszego prezesa Sądu Najwyższego i RPO - Trybunał Konstytucyjny połączył do wspólnego rozpoznania i wyznaczył uczestnikom postępowania termin do 29 stycznia na złożenie pisemnych stanowisk. Sprawa ma być rozpoznana w pełnym składzie TK.
***
Nowelizacja autorstwa PiS uchwalona 22 grudnia zeszłego roku stanowi m.in., że Trybunał Konstytucyjny co do zasady ma orzekać w pełnym składzie liczącym co najmniej 13 spośród 15 sędziów TK (wcześniej pełny skład to co najmniej 9 sędziów). Orzeczenia pełnego składu mają zapadać większością 2/3 głosów, a nie - jak wcześniej - zwykłą.
Ponadto, terminy rozpatrywania wniosków wyznaczane mają być w Trybunale Konstytucyjnym według kolejności wpływu, a co do zasady rozprawa w TK nie może się odbyć wcześniej niż po 3 miesiącach od doręczenia uczestnikom postępowania zawiadomienia o jej terminie, a w pełnym składzie - po 6 miesiącach.
Przyjęto też, że Zgromadzenie Ogólne TK nie będzie już stwierdzać wygaśnięcia mandatu sędziego, lecz przygotowywać dla Sejmu wniosek o jego złożenie "w szczególnie rażących przypadkach", a postępowanie dyscyplinarne wobec sędziego Trybunału można będzie wszczynać także na wniosek prezydenta lub ministra sprawiedliwości, którzy wcześniej nie mieli takiego prawa.
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację 28 grudnia.
- Uważam, że ta nowela przyczynia się do wzmocnienia pozycji i sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, sytuacji przede wszystkim w znaczeniu odbioru społecznego, ale sytuacji także w znaczeniu tego, co jest zasadniczą rolą Trybunału, czyli orzekanie, kierując się względami czysto prawnymi - oświadczył prezydent po jej podpisaniu.
Jeszcze tego samego dnia ustawę opublikowano i weszła ona w życie.
PAP, kk
REKLAMA