Eksperci: historia Polski powinna być dla nas inspiracją
To także jeden z elementów budujących wspólnotę narodową - uważają szefowie najważniejszych instytucji historycznych.
2016-01-20, 18:34
Posłuchaj
Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski o polityce historycznej (IAR)
Dodaj do playlisty
Dla rządu Prawa i Sprawiedliwości polityka historyczna to bardzo ważny element programu, a minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński zapewniał, że jego resort poświęci właśnie historii bardzo wiele uwagi.
Zdaniem dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego Jana Ołdakowskiego polityka historyczna oprócz podtrzymywania pamięci musi także powodować, że z bohaterami przeszłości będziemy się utożsamiać.
Zobacz serwis specjalny - HISTORIA >>>
Zdaniem dyrektora Muzeum, najważniejsze w polityce historycznej jest dotarcie do odbiorcy. MPW zdecydowało, że opowiadaniu historii musi dojść do pobudzenia emocji: "historię, która jest opowiadana musimy zobaczyć z perspektywy uczestników".
REKLAMA
Zdaniem Ołdakowskiego należy tych ludzi poznać, zrozumieć i mieć do nich "żywy" stosunek. Jan Ołdakowski uważa, że udało się to z powstańcami warszawskimi, którzy są dziś bohaterami.
Z kolei dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro uważa, że aby polityka historyczna była skuteczna musi być prowadzona na dwóch płaszczyznach. Chodzi o budowanie wspólnego obszaru pamięci wokół ważnych wydarzeń i bohaterów, tak żebyśmy traktowali te zjawiska jako wspólny dorobek. Pomóc temu może budowanie muzeów, wznoszenie pomników czy uświadamianie kim są patroni ulic. Drugą warstwą jest prezentowanie naszej historii za granicą w takiej formie, w jakiej chcielibyśmy aby nasza historia i kultura była postrzegana na zewnątrz.
Edukacja na Zachodzie
A wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej Paweł Ukielski zwraca uwagę, na niezwykle ważny aspekt polityki historycznej czyli pokazywanie naszej historii za granicą. Można to robić na przykład w bardzo efektowny sposób, na przykład przez efektowne dzieła filmowe, zauważane na Zachodzie.
Ważna jest także, zdaniem Ukielskiego, edukacja, tłumaczenie polskich książek historycznych czy dokumentów, które będą używane przez zagranicznych badaczy piszących opracowania dotyczące historii Europy czy świata.
REKLAMA
Eksperci podkreślają też, że bardzo ważne w prowadzeniu polityki historycznej są też reakcje polskich władz czy instytucji historycznych w przypadkach manipulacji faktami czy kłamstw historycznych.
IAR, to
REKLAMA