Szef MSZ Niemiec: pamięć o Holokauście motywuje do pomocy uchodźcom

W oświadczeniu wydanym z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu Steinmeier podkreślił, że jest to dla niemieckiego społeczeństwa "okazja do refleksji"

2016-01-27, 12:26

Szef MSZ Niemiec: pamięć o Holokauście motywuje do pomocy uchodźcom

"Oddajemy hołd sześciu milionom pomordowanych Żydów europejskich, Sinti i Roma, robotnikom przymusowym, wydanym na śmierć głodową jeńcom wojennym, ofiarom przeprowadzonej przez państwo eutanazji, homoseksualistom oraz wszystkim tym, którzy z religijnych, politycznych czy po prostu ludzkich pobudek przeciwstawili się terrorowi i padli ofiarą totalitarnej przemocy państwowej" - czytamy w komunikacie niemieckiego MSZ.

HISTORIA w portalu PolskieRadio.pl>>>

"Nie tylko politycy, rodzice i szkoły, lecz także my wszyscy odpowiadamy za to, by pamięć o Holokauście przekazana została następnym pokoleniom, a oświata, dialog i osobiste spotkania z ofiarami były wspierane" - napisał Frank-Walter Steinmeier.

Matthew Halaba/x-news

"Ten najczarniejszy rozdział niemieckiej historii ukształtował nasz obraz własny i pozostanie na zawsze związany z naszym krajem. Przeszłości nie można oddzielić grubą kreską" - zaznaczył polityk SPD.

II wojna światowa - serwis specjalny >>>

REKLAMA

Steinmeier zaznaczył, że pamięć o przeszłości nakłada na Niemców zadania. "Taki dzień jak dzisiaj skłania nas do zajmowania się losami ludzi, którzy w tych dniach poszukują u nas w Europie schronienia. Wielka liczba ludzi, którzy poszukują w naszym kraju ochrony przed prześladowaniem, nienawiścią, wojną i terrorem, budzi też obawy, które traktujemy bardzo poważnie. Gdy Żydzi, wyznawcy innych religii i ludzie o odmiennych poglądach nie czują się bezpieczni, to nikt z nas nie może czuć się bezpiecznie" - uważa Steinmeier.

"Nasza walka przeciwko wszelkim formom dyskryminacji i rasizmu nie straciła nic ze swojej aktualności" - oświadczył niemiecki minister spraw zagranicznych.

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu uchwaliło w listopadzie 2005 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ. Na datę obchodów wybrano rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau przez wojska sowieckie 27 stycznia 1945 r. Liczbę Żydów zamordowanych przez Niemców i ich sojuszników w czasie II wojny światowej ocenia się łącznie na ok. 6 mln, z czego prawie 3 mln ofiar stanowili polscy Żydzi.

PAP, bk

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej