Legalizacja marihuany leczniczej? Liroy-Marzec złożył projekt ustawy

Przepisy proponowane przez posła Kukiz'15 zakładają stworzenie rejestru lekarzy wykorzystujących w leczeniu marihuanę i umożliwienie jej uprawiania.

2016-02-01, 18:15

Legalizacja marihuany leczniczej? Liroy-Marzec złożył projekt ustawy
Konopie indyjskie. Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

Marihuana medyczna, czy dostęp do niej powinien być łatwiejszy? (Debata Dnia/Jedynka)
+
Dodaj do playlisty

Zezwolenia wydawałaby Państwowa Inspekcja Farmaceutyczna. Projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii został złożony w Sejmie w poniedziałek.

Liroy-Marzec podkreślił na konferencji w Sejmie, że medyczna marihuana nie jest narkotykiem, który niszczy, tylko środkiem, który "pomaga ludziom w chorobie".

- Projekt jest uwieńczeniem tego, co mówiłem całe lata, szczególnie podczas swojej kampanii wyborczej. Obiecałem to ludziom chorym, z którymi się spotykałem, że doprowadzę do tego, żeby taki projekt powstał - zaznaczył poseł.

- Trzymaliśmy się prawa obowiązującego w Polsce, żeby nie było żadnych problemów na drodze prawnej, żeby nikt tego nie utopił. Przygotowała to dość duża ekipa fajnych ludzi - mówił Liroy-Marzec.

REKLAMA

Dodał, że projekt został przygotowany przy pomocy Koalicji Medycznej Marihuany.

TVN24/x-news

Marihuana będzie nadal nielegalna

Jędrzej Sadowski, przedstawiciel tej organizacji, podkreślił, że projekt zakłada powstanie prowadzonego przez ministra zdrowia centralnego narodowego rejestru, który będzie zawierał spis lekarzy wykorzystujących w leczeniu marihuanę i ewidencję obrotu tego surowca. - Cała marihuana stosowana w celach leczniczych będzie monitorowana na szczeblu centralnym - dodał.

Zaznaczył, że projekt nie powoduje żadnych zmian w prawie karnym, a marihuana będzie nadal nielegalna.

Sadowski wyjaśnił, że zgodnie z projektem, zezwolenia na uprawę marihuany będzie wydawała Państwowa Inspekcja Farmaceutyczna na podstawie "całego szeregu warunków". Według niego, Inspekcja jest wyspecjalizowana w kontroli rynku leków. - Dużo łatwiej jest oszukać policjanta, prokuratora, czy sędziego, niż Państwową Inspekcję Farmaceutyczną, jeżeli chodzi o uzyskanie takiego zezwolenia - przekonywał.

REKLAMA

17 kwietnia 2015 roku Trybunał Konstytucyjny zasygnalizował Sejmowi celowość działań ustawodawczych zmierzających do uregulowania kwestii medycznego wykorzystania marihuany. TK zaznaczył, że w świetle badań naukowych marihuana może być wykorzystywana w celach medycznych, zwłaszcza dla łagodzenia negatywnych objawów chemioterapii stosowanej w chorobach nowotworowych.

PAP/iz

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej