Posłowie będą dziś pracować nad projektem ustawy o zmianie konstytucji
Projekt, przygotowany przez posłów ruchu Kukiz’15 dotyczy przede wszystkim funkcjonowania Trybunału Konstytucyjnego. Zmiany popiera PiS.
2016-02-10, 13:56
Posłuchaj
Ruszą prace nad projektem ustawy o zmianie Konstytucji. Relacja Michała Fedusio (IAR)
Dodaj do playlisty
Pod złożonym w połowie grudnia ub.r. projektem zmian w ustawie zasadniczej podpisali się - oprócz posłów Kukiz'15 - posłowie PiS. Projekt przewiduje: wybór sędziów TK kwalifikowaną większością 2/3 głosów, zwiększenie składu TK z 15 do 18 członków oraz badanie zgodności z konstytucją ustawy o TK przez Sąd Najwyższy. W projekcie znalazł się również zapis mówiący o tym, że kadencja sędziów TK wybranych przed dniem wejścia w życie tej ustawy wygasa w ciągu 60 dni; w ich miejsce mają zostać powołani nowi sędziowie. Propozycję tę negatywnie oceniła Naczelna Rada Adwokacka.
Przedstawiciele Platformy, Nowoczesnej i PSL zadeklarowali, że nie poprą projektu przygotowanego przez klub Kukiz'15. Ustawę o zmianie konstytucji uchwala Sejm większością co najmniej 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów oraz Senat bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów.
Powiązany Artykuł
![500500.jpg](http://static.prsa.pl/images/ce05bb20-6ecb-4c78-9852-71a5257f5537.jpg)
"Rodzina 500+". Komisja odrzuciła poprawki opozycji
Drugie czytanie rządowego projektu "Rodzina 500+"
Wcześniej w porządku obrad jest blok informacji (jedna) oraz pytań (jedenaście) w sprawach bieżących. Następnie, odbędzie się drugie czytanie rządowego projektu ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (projekt "Rodzina 500 Plus). Zakłada on wprowadzenie świadczenia wychowawczego na drugie i kolejne dziecko w wysokości 500 złotych miesięcznie.
Przy czym mniej zamożnym rodzinom świadczenie będzie przyznawane już na pierwszego potomka. Pomoc będzie przysługiwała tym rodzinom, w których dochód jedną osobę nie przekroczy 800 złotych i 1200 w przypadku dzieci niepełnosprawnych.
Sejm/x-news
REKLAMA
Sprawozdanie przedstawi sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny pracująca nad projektem we wtorek wieczorem, po pierwszym czytaniu na posiedzeniu plenarnym. W komisji przyjęto kilka poprawek zgłaszanych przez rząd, odrzucono zaś wnioski mniejszości autorstwa opozycji.
Rozwiązanie problemu odbierania rodzicom dzieci
Sejm zajmie się dziś też projektem noweli Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, który zakłada, że umieszczenie dziecka w pieczy zastępczej wyłącznie z powodu ubóstwa, wbrew woli rodziców nie jest dopuszczalne. Premier Beata Szydło wielokrotnie wskazywała, że jednym z priorytetów jej rządu jest rozwiązanie problemu odbierania rodzicom dzieci z powodu ubóstwa. Projekt przygotowany w resorcie sprawiedliwości zakłada zakaz takich działań.
Na początku dzisiejszych obrad - na wniosek posła PSL Mieczysława Baszki - Sejm uczcił minutą ciszy ofiary pierwszej wywózki Polaków na Sybir. Jak przypomniał Baszko, 10 lutego przypada 76. rocznica tego zdarzenia.
Posiedzenie zakończy pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, systemie gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji. , przedłożonym przez ministra finansów. Projekt rozszerza kompetencje Funduszu oraz Komisji Nadzoru Finansowego w związku prowadzeniem przymusowej restrukturyzacji.
REKLAMA
IAR,PAP,kh
REKLAMA