Donald Tusk: następnych sześć tygodni kluczowe dla UE
Szef Rady Europejskiej wziął udział w debacie na sesji Komitetu Regionów w Brukseli, podczas której omawiano główne problemy, z jakimi zmaga się obecnie Wspólnota.
2016-02-10, 19:44
Posłuchaj
Donald Tusk: zachowanie Schengen w okresie największego kryzysu migracyjnego, przed jakim kiedykolwiek stała Europa, to - niestety - tylko jeden z kilku trudnych wyzwań, z jakimi musimy się zmagać. Nie jest przesadne stwierdzenie, że kolejnych sześć tygodni będzie kluczowych dla przyszłości Unii (IAR)
Dodaj do playlisty
Przewodniczący Rady zwrócił uwagę, że uratowanie strefy Schengen "w okresie największego kryzysu migracyjnego, przed jakim kiedykolwiek stała Europa", to tylko jedno z kilku trudnych wyzwań, z jakimi musi zmagać się Unia.
Uchodźcy w Europie - serwis specjalny >>>
Donald Tusk przypomniał, że europejscy liderzy spotkają się w tym czasie dwukrotnie: w lutym i marcu. - Będziemy musieli zapobiec tzw. Brexitowi i pracować nad znalezieniem porozumienia w sprawie przyszłości Wielkiej Brytanii w Europie. Jestem przekonany, że jesteśmy w stanie to zrobić - powiedział szef Rady.
Źródło: TVN24/x-news
REKLAMA
Kompromis z Londynem będzie głównym tematem przyszłotygodniowego szczytu Unii w Brukseli. Szef Rady poinformował, że do momentu szczytu odwołał wszystkie swoje wcześniejsze zobowiązania, by móc spotkać się z niektórymi unijnymi przywódcami i europosłami i rozmawiać na temat negocjacji z Brytyjczykami.
- Rozmowy o porozumieniu to delikatny polityczny proces - napisał w oświadczeniu. Jak dodał, w tym tygodniu spotka się m.in. z premierem Belgii i przedstawicielami Parlamentu Europejskiego, a w przyszłym będzie rozmawiać z prezydentem Francji, kanclerz Niemiec, premierem Grecji, prezydentem Rumunii i premierem Czech.
- Celem konsultacji jest zapewnienie szerokiego politycznego poparcia dla mojej propozycji - podkreślił Tusk.
Brexit się oddala?
Brytyjski premier David Cameron zabiega o porozumienie z pozostałymi krajami UE, które reformowałoby Wspólnotę i pozwoliłoby mu prowadzić kampanię na rzecz pozostania Wielkiej Brytanii w Unii.
REKLAMA
Wynegocjowany przez Tuska z Londynem projekt dokumentu końcowego lutowego szczytu zawiera propozycje uzgodnień w czterech dziedzinach wskazanych przez Camerona: wzmocnienia konkurencyjności UE, relacji między strefą euro a krajami spoza niej, wzmocnienia roli parlamentów narodowych oraz zmiany zasad swobodnego przepływu osób w UE, w tym ograniczenia dostępu imigrantów z innych państw unijnych do świadczeń socjalnych.
Jeśli porozumienie zostanie zawarte, to już latem Brytyjczycy będą mogli wypowiedzieć się w referendum w sprawie dalszego członkostwa ich kraju w Unii.
IAR/PAP, to
REKLAMA