Drugi dzień narady NATO. Ministrowie obrony o zagrożeniach hybrydowych, IS, imigrantach i Gruzji
Sesja ma się zakończyć zatwierdzeniem planu zwiększającego zdolność NATO do przeciwdziałania zagrożeniom hybrydowym, które obejmują użycie sił konwencjonalnych, dywersję, cyberataki i propagandę.
2016-02-11, 10:12
Posłuchaj
Drugi dzień obrad ministrów obrony państw Sojuszu w Brukseli. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
Dodaj do playlisty
Drugiego dnia narady w kwaterze głównej Sojuszu polskiej delegacji przewodniczy wiceszef MON Tomasz Szatkowski.
Wśród członków NATO trwa dyskusja o tym, co Sojusz może zrobić w związku kryzysem migracyjnym. W środę temat ten podniosła Turcja wspierana przez Niemcy i - jak podały niemieckie źródła rządowe - także Grecję. Państwa te opowiadają się za wysłaniem okrętów na wschodnią część Morza Śródziemnego, a w szczególności na Morze Egejskie, by utrudnić gangom przemycanie ludzi do Europy. Misja ma mieć charakter obserwacyjny.
Walka z przemytnikami
Propozycję zaangażowania sił NATO w walkę z przemytnikami ludzi na Morzu Egejskim wysunęły Niemcy i Turcja po poniedziałkowym spotkaniu w Ankarze kanclerz Angeli Merkel i premiera Ahmeta Davutoglu. Turcja jest dla uchodźców z Syrii najważniejszym krajem docelowym i tranzytowym w drodze na Zachód. Podczas próby dotarcia do Grecji tylko od początku tego roku utonęło ponad 340 ludzi. Wielu z nich korzystało z usług band przemytniczych.
REKLAMA
Udział w ewentualnej misji NATO, która miałaby spowolnić napływ imigrantów przez Morze Egejskie już w środę zapowiedziała minister obrony Niemiec Ursula von der Leyen. Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zapowiedział, że w czwartek będzie mógł poinformować, czy Sojusz Północnoatlantycki wniesie swój wkład w rozwiązanie tego kryzysu.
Rozmowy o Gruzji
W czwartek w katerze głównej NATO spotka się też komisja NATO-Gruzja. Ma ona dokonać przeglądu wdrożenia pakietu wsparcia dla Gruzji, który Sojusz przyjął we wrześniu 2014 roku na szczycie w Newport oraz przedyskutować dalszy rozwój współpracy. Pakiet przewiduje wsparcie NATO w 13 obszarach i według dyplomatów z kwatery głównej Sojuszu jego wdrażanie idzie zgodnie z planem. W sierpniu 2015 roku w Krcanisi koło Tbilisi zainaugurowano działanie wspólnego ośrodka szkoleniowego.
Już po oficjalnym zakończeniu spotkania ministrów obrony NATO w kwaterze głównej Sojuszu zbiorą się przedstawiciele 49 państw, które tworzą koalicję przeciwko Państwu Islamskiemu; należą do niej wszyscy członkowie NATO. Będzie to pierwsze zebranie ministrów obrony państw należących do koalicji przeciwko IS. Poprowadzi je minister obrony USA Ash Carter.
Walka z Państwem Islamskim
Jak zapowiadał Stoltenberg ministrowie na prośbę USA zgodzą się wysłać w rejon działań przeciwko IS należące do NATO samoloty systemu wczesnego ostrzegania i kontroli AWACS.
REKLAMA
W środę szef MON Antoni Macierewicz poinformował, że Polska będzie współuczestniczyć w działaniach przeciwko IS. Jak dodał, szczegóły mają zostać ustalone w ciągu najbliższych tygodni, ale wstępne rozmowy dotyczyły udziału w działaniach rozpoznawczych i szkoleniowych.
Macierewicz podkreślił, że Polska widzi zaangażowanie na tym polu "w szerokim aspekcie", "licząc, że zarówno Stany Zjednoczone jak i NATO w całości wesprą Polskę i inne kraje wschodniej flanki swoją trwałą, stałą obecnością".
(Film - Szef MON: decyzja co do trwałej obecności NATO na wschodniej flance została podjęta/ Źródło: TVN24 Biznes i Świat/x-news)
REKLAMA
pp/PAP/IAR
REKLAMA