UE wzywa Kijów do jedności w reformach. Minister rozwoju oskarżył Poroszenkę o blokowanie zmian

Przedstawicielstwo UE w Kijowie za zgodą szefów wszystkich ambasad państw unijnych, wydało oświadczenie z apelem do władz, które następnie przekazano mediom.

2016-02-12, 17:44

UE wzywa Kijów do jedności w reformach. Minister rozwoju oskarżył Poroszenkę o blokowanie zmian
Flaga UE. Foto: Komisja Europejska

 Unia Europejska wezwała w piątek ukraińskich polityków do jedności na rzecz kontynuacji reform, które – jak podkreślono - są istotne dla przyszłości państwa, jego demokratycznego rozwoju i dobrobytu obywateli.

- Gospodarcze i społeczne odrodzenie Ukrainy wymaga dalszego polepszania warunków prowadzenia biznesu oraz nieprzerwanego wsparcia ze strony obywateli dla zapoczątkowanych przez rząd reform – czytamy.

Apel o walkę z korupcją i transparentność

UE zaapelowała przede wszystkim o zdecydowaną walkę z korupcją, przejrzystość przy mianowaniu szefów przedsiębiorstw państwowych, a także przy prywatyzacji.

REKLAMA

- Wcielenie w życie programu reform i jednoczesne wzmacnianie demokracji i praworządności, które przewidziane jest w umowie stowarzyszeniowej (między Ukrainą i UE), wymaga koordynacji działań (…) na wszystkich kierunkach. Ukraina powinna także podwoić wysiłki na rzecz budowania konsensusu politycznego w swoich demokratycznych instytucjach – głosi komunikat.

UE przypomniała, że wraz z innymi partnerami udziela Ukrainie pomocy finansowej i technicznej i gotowa jest nadal wspierać ją na drodze przemian.

- W tym decydującym momencie polityczne kierownictwo Ukrainy powinno odrzucić rozbieżności i wspólnie skupić się na dalszej realizacji planu reform. Jedność w sprawie koniecznych reform powinna być priorytetem dla wszystkich sił politycznych – oświadczyła UE.

Minister rozwoju odchodzi i oskarża Poroszenkę

Zachód zaniepokojony jest stanem przemian na Ukrainie w wyniku dymisji ministra rozwoju gospodarczego Aivarasa Abromavicziusa, który oświadczył w zeszłym tygodniu, że reformy są umyślnie blokowane, a ludzie z otoczenia prezydenta Petra Poroszenki używają swych wpływów do osiągania własnych celów biznesowych.

REKLAMA

W wyniku odejścia Abromavicziusa na Ukrainie zaczęto mówić o przyspieszonych wyborach parlamentarnych; jego dymisja pogłębiła podziały w koalicji, tworzonej prezydencki Blok Petra Poroszenki z Frontem Ludowym premiera Arsenija Jaceniuka.

Dwie rozmowy Poroszenki z Bidenem

W czwartek do prezydenta Poroszenki dzwonił w tej sprawie wiceprezydent USA Joe Biden; rozmówcy zgodzili się, że reformy na Ukrainie trzeba kontynuować dla przedłużenia współpracy Kijowa z Międzynarodowym Funduszem Walutowym (MFW).

W piątek po południu doszło do kolejnej rozmowy Bidena z Poroszenką. Tym razem poruszono temat konieczności jak najszybszego przyjęcia przez parlament Ukrainy ustaw antykorupcyjnych.

MFW: program pomocowy dla Ukrainy jest zagrożony

W środę Poroszenko w rozmowie z szefową MFW Christine Lagarde zapewnił, że jego kraj przygotuje mapę drogową najważniejszych reform, które pozwolą na dalszą współpracę z MFW.

REKLAMA

Lagarde przekazała przed tą rozmową ukraińskim mediom komunikat, w którym oświadczyła, że program pomocowy MFW dla Ukrainy jest zagrożony, jeśli rząd w Kijowie nie będzie wdrażał koniecznych reform. Lagarde wyraziła zaniepokojenie powolnym postępem Ukrainy w poprawie zarządzania i w zwalczaniu korupcji.

PAP/agkm

(Kanclerz Angela Merkel po spotkaniu z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką 2 lutego: sankcje muszą zostać utrzymane, bo porozumienia z Mińska nie zostały zrealizowane; RUPRLY/x-news)

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej