"Rodzina 500+": wnioski przez internet za pośrednictwem banku
Wysyłanie wniosków dotyczących programu "Rodzina 500+" nie będzie zobowiązywało do korzystania z innych usług elektronicznych danego banku.
2016-02-23, 19:07
Związek Banków Polskich jako jedyny podmiot prywatny został wybrany do uczestnictwa w potwierdzaniu tożsamości składających wnioski do programu "Rodzina 500+".
- Zostaliśmy wybrani jako (...) jedyny podmiot prywatny, który będzie uczestniczył w potwierdzaniu tożsamości składających wnioski do programu "Rodzina 500+" - powiedział na konferencji prasowej we wtorek wiceprezes Związku Banków Polskich Mieczysław Groszek.
Ułatwi to klientom złożenie wniosku, którzy dzięki temu nie będą musieli osobiście stawiać się w urzędzie - przekonywał.
Banki przyjmą kilka alternatywnych rozwiązań tego procesu. Jednym z nich będzie uwierzytelnianie tożsamości beneficjenta przez logowanie się do banku, następnie osoba ta będzie przekierowywana na Platformę Usług Elektronicznych ZUS, gdzie będzie mogła utworzyć konto i złożyć wniosek o dofinansowanie.
W programie będą uczestniczyć wszystkie duże banki
Groszek podkreślił, że wszystkie duże banki będą brały udział w tym przedsięwzięciu.
Jak powiedział wiceprezes ZBP, w połowie marca banki rozpoczną testy systemów odpowiadających za uwierzytelnianie tożsamości osób składających wnioski.
Groszek wskazywał, że wysyłanie wniosków dotyczących programu "Rodzina 500+" nie będzie zobowiązywało do korzystania z innych usług elektronicznych danego banku. - Jeśli się tak zdarzy, to będzie oznaczało tylko, że klienci akceptują przyjazność tego rozwiązania - podsumował.
Gdzie złożyć wniosek?
Wnioski o świadczenie z programu "Rodzina 500+" będzie można składać od 1 kwietnia.
Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Bartosz Marczuk wyjaśnia, że wnioski będzie można składać w gminie nie tylko osobiście, ale też przez pocztę oraz online. Dodał, że resort pracuje nad tym, by można to było zrobić przez elektroniczną bankowość, czyli by osoby mające konta i obsługujące je elektronicznie mogły za ich pośrednictwem złożyć wniosek. Oznacza to, że nie wymaga to podpisu elektronicznego czy zakładania konta na e-PUAP-ie.
REKLAMA
Zobacz, jak złożyć wniosek o świadczenie z programu "Rodzina 500+" >>>
Wiceminister Marczuk tłumaczy, że jeśli ktoś złoży wniosek później niż 1 kwietnia, ale przed końcem czerwca, otrzyma świadczenie z wyrównaniem od kwietnia. Jeśli zaś wniosek zostanie złożony po 30 czerwca, to świadczenie wypłacone zostanie od miesiąca złożenia, ale bez wyrównania za wcześniejszy okres.
Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Bartosz Marczuk wyjaśnia, jak złożyć wniosek:
Źródło: Polskie Radio
REKLAMA
PAP, awi
REKLAMA