Hołd oddany Żołnierzom Wyklętym. "Honor i obowiązek"
W Muzeum Wojska Polskiego uroczyście otwarto wystawę "Żołnierze Wyklęci - Niezłomni Bohaterowie nienazwanego powstania".
2016-02-24, 22:45
Posłuchaj
Ekspozycja to część tegorocznych obchodów ku czci Żołnierzy Wyklętych - bohaterów polskiego, powojennego podziemia niepodległościowego. Podsekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Wojciech Fałkowski otwierając wystawę podkreślał, że to honor i obowiązek.
- Naszym obowiązkiem jest przywrócić tych ludzi, ich czyn i ich postawy do narodowego panteonu chwały - podkreślał Fałkowski. Syn komandora Stanisława Mieszkowskiego - Witold Mieszkowski, który zabrał głos w imieniu kombatantów i rodzin, apelował o wydobycie wszystkich szczątków znajdujących się w dołach śmierci na Łączce.
- Ja jestem szczęściarzem, bo mój ojciec został odnaleziony i zidentyfikowany, ale solidaryzuję się nadal z tymi wszystkimi, którzy jeszcze swoich ojców szczątek nie posiedli - mówił Witold Mieszkowski.
REKLAMA
Posłuchaj
Powiązany Artykuł

Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"
Prezes Fundacji Łączka Tadeusz Płużański przypominał, że otwarcie wystawy następuje w symbolicznym dniu - 63. rocznicę zamordowania generała Augusta Fieldorfa "Nila". Na przygotowanej wraz z Fundacją "Łączka" i Instytutem Pamięci Narodowej wystawie zaprezentowane są sylwetki ośmiu Żołnierzy Niezłomnych: generała Nila, pułkownika Kasznicy, rotmistrza Pileckiego, majora Łupaszki, majora Dekutowskiego, majora Kontryma, komandora Mieszkowskiego i porucznika Jana Rodowicza oraz informacje dotyczące ich oprawców.
REKLAMA
Żołnierze Wyklęci >>> zobacz serwis specjalny
Ekspozycję wzbogacą pamiątki, dokumenty i przedmioty osobiste ze zbiorów rodzinnych oraz oryginalne dokumenty z Instytutu Pamięci Narodowej dotyczące Żołnierzy Niezłomnych. Druga część wystawy poświęcona jest "Łączce" Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie, którą odtwarza zespół fotografii autorstwa Piotra Życieńskiego, zatytułowanych "Milcząc -Wołają".
Posłuchaj
REKLAMA
Na wystawie po raz pierwszy prezentowane są oryginalne dokumenty z Centralnego Archiwum Wojskowego.
IAR/fc
REKLAMA