Media: po śmierci Niemcowa Rosja nie zechciała się zmienić
Śmierć Borysa Niemcowa nie stała się ofiarą, dzięki której władza i społeczeństwo w Rosji zrozumiały potrzebę zmian - oceniają "Wiedomosti". Zdaniem dziennika śledztwo utknęło w martwym punkcie.
2016-02-26, 12:19
Posłuchaj
Powiązany Artykuł
![niemc 1200](http://static.prsa.pl/images/fc5e0dac-6c96-4f29-978f-cf7c1411ddfc.jpg)
"Zabójców Putinowi wskazano po trzech dniach"
"Śledczy nie zdołali dotrzeć do oficera batalionu "Siewier" (Północ) Rusłana Gieriemiejewa, który także mógł być związany ze sprawą zabójstwa. Przywódca Czeczenii (Ramzan Kadyrow) nazwał oskarżonego o zabójstwo Zaura Dadajewa "rosyjskim patriotą". Sam Kadyrow nie został przesłuchany, mimo wniosków złożonych przez krewnych Niemcowa i jego adwokatów" - wskazuje gazeta w artykule redakcyjnym.
Według "Wiedomosti" "zabójstwo na zlecenie pod murami Kremla pokazało, że kraj i społeczeństwo przekroczyły tę granicę, do której człowiek ma gwarancję osobistego bezpieczeństwa przynajmniej pod rezydencją głowy państwa". Państwu wymknął się monopol na przemoc i coraz częściej jest ona stosowana przez tych, którzy uważają, że walka z "wrogami" jest niewystarczająco energiczna - zauważa rosyjski dziennik.
REKLAMA
![](http://static.prsa.pl/images/8cd74396-87f7-4f0d-abe5-d0d89b635be0.jpg)
Groźby wobec opozycji są coraz poważniejsze
Gazeta zwraca uwagę, że po śmierci Niemcowa prowokacje wymierzone w tzw. niesystemową opozycję stały się częstsze. "Ramzan Kadyrow i jego stronnicy nazwali opozycjonistów "wrogami narodu" i opublikowali w mediach społecznościowych nagrania o prowokacyjnej treści. Doszło do serii drobnych napaści na liderów opozycji. Nagonkę na opozycjonistów próbuje się przedstawiać jako farsę, ale to nie znaczy, że reżyserzy kiepskich komedii zrezygnowali z bardziej brutalnych gatunków" - ostrzega dziennik.
(Marsz pamięci Niemcowa 1 marca 2015 roku - materał przygotowany przez fundację "Otwarta Rosja")
Ocenia, że władze walczą z pamięcią o Niemcowie. Wskazuje, że prorządowi aktywiści regularnie zabierają znicze i kwiaty spontanicznie składane w miejscu śmierci Niemcowa, a w wielu miastach Rosji przed rocznicą zabójstwa z trudem udało się uzgodnić okolicznościowe obchody.
REKLAMA
Jak mówi politolog Aleksandr Kyniew, partie liberalne "dalej prowadzą domowe swary, a parlamentarzyści rozwijają ustawodawstwo zawierające zakazy, potęgując atmosferę strachu".
Wśród Rosjan śmierć Niemcowa nie budzi żadnych uczuć, wzrosła jedynie - z 44 do 55 proc. - liczba osób przekonanych, że zabójstwo nie zostanie wyjaśnione - dodaje gazeta, powołując się na wyniki sondażu niezależnego Centrum Lewady.
"Śmierć Niemcowa nie stała się ofiarą pokutną, po której władza i społeczeństwo zrozumiały, że nie można tak dalej żyć" - oceniają "Wiedomosti".
PAP/agkm
REKLAMA
(Warszawa. Córka zamordowanego rosyjskiego opozycjonisty Borysa Niemcowa - Żanna - została uhonorowana Nagrodą Solidarności im. Lecha Wałęsy. - Dla mnie jako laureatki nagrody to jest ogromna odpowiedzialność. Mam nadzieję, że ta nagroda natchnie Rosjan, że warto jeszcze walczyć - powiedziała Niemcowa. Wideo: TVN24/x-news)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA