PiS obiecuje inwestycje infrastrukturalne na Podlasiu. "Sprawa priorytetowa"

Stanowisko w sprawie przyspieszenia budowy drogi ekspresowej Via Baltica, w tym łomżyńskiej obwodnicy, przyjął klub parlamentarny PiS w czasie sobotniego posiedzenia w Łomży (Podlaskie).

2016-02-27, 21:42

PiS obiecuje inwestycje infrastrukturalne na Podlasiu. "Sprawa priorytetowa"

Posłuchaj

Anna Maria Anders powiedziała, że podstawą rozwoju regionu musi być infrastruktura (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Wsparł też kandydatkę partii w wyborach uzupełniających do Senatu. Na konferencji prasowej po posiedzeniu Anna Maria Anders powiedziała, że podstawą rozwoju regionu musi być infrastruktura. Wśród niezbędnych inwestycji kandydatka PiS wymieniła drogę Via Baltica, trasę kolejową Rail Baltica oraz - ewentualnie w przyszłości - pociąg z Łomży do Warszawy. - Musi być lepsza infrastruktura, bo firmy zagraniczne nie będą chciały inwestycji w regionie, do którego nie mogą dojechać - powiedziała Anna Maria Anders.

Wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit powiedział, że spójność komunikacyjna jest jednym z głównych wyzwań rządu Prawa i Sprawiedliwości, a zaniedbany przez wiele lat obszar Polski wschodniej wymaga odważnych decyzji.

Zadeklarował, że rząd Beaty Szydło takie decyzje będzie podejmował. - Będziemy podejmowali decyzje dotyczące budowy Via Baltica, obwodnicy Łomży i innych dróg, które w północno-wschodniej części Polski były przez wiele lat zaniedbywane i wymagają zainteresowania i wsparcia - stwierdził Jerzy Szmit.

"Sprawa priorytetowa"

W przyjętym stanowisku podkreślono, że droga S61 Via Baltica to – "sprawa priorytetowa" dla mieszkańców Ziemi Łomżyńskiej zarówno w kwestiach infrastruktury, jak również rozwoju gospodarczego regionu. Zapisano tam, że Via Baltica, której elementem ma być również obwodnica Łomży, są ważne dla rozwoju połączeń komunikacyjnych w regionie oraz bezpieczeństwa w komunikacji.

REKLAMA

Klub PiS zaznaczył w dokumencie, że rozwój infrastruktury komunikacyjnej w północno-wschodniej Polsce jest "kluczowy" dla przyszłości tego regionu, dlatego chce "przyspieszyć budowę rozpoczętych inwestycji drogowych i kolejowych", ale też zrealizować te, które – jak to określono – "pozostają jeszcze w sferze projektów i uzgodnień".

Klub PiS uważa, że inwestycje projektowane w programie budowy dróg krajowych na lata 2014-2023, który był przyjęty przez poprzedni rząd we wrześniu 2015 r., w tym droga ekspresowa od Warszawy przez Łomżę, Ełk i Suwałki w kierunku państw nadbałtyckich, "nie zostały zabezpieczone od strony finansowej". "Były to tylko przedwyborcze obietnice" – czytamy w stanowisku.

Uzupełniające wybory do Senatu

Posiedzenie klubu PiS w Łomży poprzedziły spotkania członków rządu premier Beaty Szydło i parlamentarzystów PiS z mieszkańcami m.in. Łomży i Śniadowa. Prezes PiS w Podlaskiem, minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel mówił dziennikarzom, że takich spotkań było kilkanaście, do tego akcja informacyjna o kandydatce.

Dodał, że celem spotkania klubu - oprócz udzielenia poparcia Annie Marii Anders - była też "dalsza debata" nad programem gospodarczym, który niedawno przedstawił wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki. - Jego realizacja wymaga tego, aby aktywnie uczestniczył w tym klub parlamentarny, środowiska samorządowe. I dlatego o tym mówimy - dodał Jurgiel.
Dwa tygodnie temu klub parlamentarny PiS obradował w Wigrach k. Suwałk. Przyjął wówczas trzy uchwały (dotyczące m.in. infrastruktury drogowej i kolejowej w regionie oraz bezpieczeństwa wschodniej granicy Polski) i również udzielił poparcia kandydatce na senatora.

REKLAMA

Odnosząc się w Łomży do kwestii tych wyborów uzupełniających, podlaski poseł i wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński powiedział dziennikarzom, że to "bardzo ważne wydarzenie w komunikowaniu się i podtrzymywaniu poparcia". - Ono musi być trwałe i stale odnawiane dla działań rządu i naszego programu, który zyskał poparcie Polaków w wyborach (...) Te wybory (uzupełniające do Senatu) będą jakąś miarą tego, jak Polacy na naszym terenie, ziemi łomżyńsko-suwalskiej, oceniają te nasze działania - dodał Zieliński.

***

Uzupełniające wybory do Senatu odbędą się w okręgu numer 59. Obok Anny Marii Anders o mandat senatorski ubiegają się: Mieczysław Bagiński z PSL, Szczepan Barszczewski z partii KORWiN, Andrzej Chmielewski z Samoobrony oraz dwaj niezależni kandydaci startujący z własnych komitetów: Sławomir Gromadzki i Jerzy Ząbkiewicz. Głosowanie - 6 marca.

IAR,PAP,kh

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej