Odwiedzający Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku zapłacą "co łaska"

Muzeum zdecydowało się na takie rozwiązanie po sporze prawnym z osobami, które zaskarżyły narzucenie stałej opłaty za bilet.

2016-02-28, 08:10

Odwiedzający Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku zapłacą "co łaska"
Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku . Foto: Physicistjedi - From the English Wikipedia

Teraz Museum of Art będzie odtąd sugerować wysokość opłaty, a klient zapłaci według uznania.

Dotychczasowa polityka muzeum została zaskarżona w sądzie w 2013 r. Skarżący twierdzili, że Metropolitan Museum of Art świadomie wprowadza zwiedzających w błąd utrzymując, że opłata – 25 dolarów dla dorosłych, 12 dolarów dla dzieci i 17 dolarów dla seniorów – jest obowiązkowa.

Tymczasem, w podpisanej w 1870 r. umowie muzeum z władzami Nowego Jorku zaznaczono wyraźnie, że placówka nie ma prawa wprowadzać jakichkolwiek taryf, a zwiedzający mają płacić "co łaska".

Jak podkreślił adwokat Andrew Celli Jr., który prowadził sprawę i zajmował się złożeniem skargi, nowo wprowadzona zasada płacenia za bilet "uczyni muzeum dostępnym dla wszystkich ludzi, niezależnie od ich dochodów".

REKLAMA

Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku jest najstarszym i największym muzeum w USA. Dzięki darowiznom rozmaitych instytucji oraz osób prywatnych, może się pochwalić unikatową kolekcją światowego malarstwa, rzeźby, dzieł sztuki zdobniczej ze wszystkich epok.

newyorkreel's channel/You Tube

Bogate zbiory malarstwa obejmują dzieła najsłynniejszych pędzli. Siedemnastowieczna sztuka holenderska reprezentowana jest m.in. przez dzieła Halsa, Rembrandta i Vermeera, włoska – przez płótna Giotta, Botticellego, Rafaela i Veronese, a kolekcja dziewiętnastowiecznego malarstwa francuskiego obejmuje prace Corota, Cézanne'a, Maneta, Moneta, Renoira, Gauguina i van Gogha.

PAP/iz

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej