Leonardo DiCaprio dostanie w końcu statuetkę? Oscarowa noc przed nami

"Zjawa", "Mad Max: Na drodze gniewu", "Big Short" - m.in. te produkcje mają szanse na tegorocznego Oscara dla najlepszego filmu.

2016-02-28, 18:53

Leonardo DiCaprio dostanie w końcu statuetkę? Oscarowa noc przed nami

Posłuchaj

Oscarowa noc. Korespondencja Marka Wałkuskiego (IAR)
+
Dodaj do playlisty

88. ceremonia rozdania nagród amerykańskiej Akademii Filmowej odbędzie się w nocy z niedzieli na poniedziałek w Los Angeles. Najwięcej nominacji do złotych statuetek - 12 - zdobyła w tym roku wyreżyserowana przez Alejandro Gonzaleza Inarritu "Zjawa" z Leonardo DiCaprio w roli głównej. Pochodzący z Meksyku Inarritu stworzył film o przetrwaniu, godności, sprawiedliwości, wierze i rodzinie, o tym, jak stojąc na granicy życia i śmierci znajdujemy w sobie pokłady siły, o których istnieniu nie mieliśmy pojęcia.

Tytułowa "zjawa" to określenie dla człowieka, który ze świata umarłych powrócił do świata żywych. Akcja filmu toczy się w pierwszej połowie XIX w. w Ameryce. DiCaprio wciela się w trapera, który opuszczony przez towarzyszy, pozostawiony na pewną śmierć w dziczy, nie poddaje się i walczy o życie.

"Zjawa" jest jedną z ośmiu produkcji nominowanych do Oscara za najlepszy pełnometrażowy film fabularny. Ponadto nominowane w tej kategorii są: "Marsjanin" Ridleya Scotta, "Big Short" Adama McKaya, "Spotlight" Toma McCarthy'ego, "Mad Max: Na drodze gniewu" George'a Millera, "Pokój" Lenny'ego Abrahamsona, "Brooklyn" Johna Crowleya i "Most Szpiegów" Stevena Spielberga.

(Film - Kate Winslet nie wyobraża sobie, aby Leonardo DiCaprio nie dostał w tym roku Oscara/ Źródło: Cover Video/x-news)

REKLAMA

Pod względem łącznej liczby nominacji film Inarritu znalazł się na miejscu pierwszym. Aż 10 nominacji - w tym w kategorii najlepszy film i reżyseria - uzyskał z kolei "Mad Max: Na drodze gniewu", czwarta część serii zapoczątkowanej w 1979 r. Tytułowy Mad Max jest prześladowany przez demony przeszłości; uważa, że najlepszym sposobem na przeżycie jest samotna wędrówka po świecie.

Wśród oscarowych faworytów jest też "Marsjanin", który uzyskał siedem nominacji, w tym w kategorii najlepszy film i najlepszy aktor (nominacja dla Matta Damona), historia astronauty pozostawionego bez pomocy na Czerwonej Planecie.

Powiązany Artykuł

oscar 1200.jpg
Oscary 2016

O Oscara dla najlepszego reżysera rywalizować będą w tym roku: Alejandro G. Inarritu ("Zjawa"), George Miller ("Mad Max: Na drodze gniewu"), Adam McKay ("The Big Short"), Lenny Abrahamson ("Pokój") i Tom McCarthy ("Spotlight").

Aktorzy nominowani do złotej statuetki za najlepszą rolę pierwszoplanową to: Leonardo DiCaprio ("Zjawa"), Bryan Cranston ("Trumbo"), Matt Damon ("Marsjanin"), Michael Fassbender ("Steve Jobs"), Eddie Redmayne ("Dziewczyna z portretu").

REKLAMA

W kategorii najlepsza aktorka pierwszoplanowa nominowane są: Cate Blanchett ("Carol"), Brie Larson ("Pokój"), Jennifer Lawrence ("Joy"), Charlotte Rampling ("45 Years") i Saoirse Ronan ("Brooklyn").

Szansę na Oscara dla aktorki drugoplanowej mają: Jennifer Jason Leigh ("Nienawistna ósemka"), Rooney Mara ("Carol"), Rachel McAdams ("Spotlight"), Alicia Vikander ("Dziewczyna z portretu") i Kate Winslet ("Steve Jobs").

(Film - "Bestia" liczy na "Zjawę". Mike Tyson wspiera Leonarda DiCaprio w walce o Oscara/ Źródło: Cover Video/x-news)

O statuetkę dla drugoplanowego aktora rywalizują natomiast: Christian Bale ("Big Short"), Tom Hardy ("Zjawa"), Mark Ruffalo ("Spotlight"), Mark Rylance ("Most Szpiegów") oraz Sylvester Stallone ("Creed: Narodziny legendy").

REKLAMA

W kategorii najlepsze zdjęcia nominowani są operatorzy: Ed Lachman ("Carol"), Robert Richardson ("Nienawistna ósemka"), John Seale ("Mad Max: Na drodze gniewu"), Roger Deakins ("Sicario") oraz Emmanuel Lubezki ("Zjawa").

Produkcje nominowane do Oscara za scenografię to: "Most Szpiegów", "Dziewczyna z portretu", "Mad Max: Na drodze gniewu", "Marsjanin" i "Zjawa".

Złoty rycerz

Oscary, ufundowane w 1927 roku, zostały po raz pierwszy wręczone w 1929 roku. Oficjalna nazwa wyróżnienia Amerykańskiej Akademii Filmowej brzmi: Nagroda Akademii za Zasługi - Academy Award of Merit. Od 1931 roku stosuje się nazwę Oscar.

Statuetka jest wykonana z brązu i pokryta warstwą 24-karatowego złota. Przedstawia postać nagiego rycerza trzymającego oburącz miecz krzyżowca, skierowany ostrzem w dół. Stoi on na cokole, zwieńczonym rolką taśmy filmowej z pięcioma klatkami, symbolizującymi pierwotne branże Akademii: aktorów, scenarzystów, reżyserów, producentów i techników.

REKLAMA

Zaprojektował ją Cedric Gibbons w 1928 roku, a jej odlew wykonał rzeźbiarz George Stanley.

Oscarowi rekordziści

Najwięcej Oscarów w historii nagrody - każdy po 11 - zdobyły filmy: "Ben Hur", "Titanic" i "Władca Pierścieni: Powrót Króla". Najwięcej, po 14 nominacji, dostał "Titanic" oraz "Wszystko o Ewie".

Najczęściej nagradzani aktorzy to: Jack Nicholson, Walter Brennan i Daniel Day-Lewis - otrzymali po trzy Oscary. Najczęściej nominowanym aktorem - 12 razy - jest Jack Nicholson.

Wśród aktorek najwięcej nagród trafiło w ręce Katharine Hepburn - cztery statuetki, natomiast rekord w nominacjach - bo aż 19 - należy do Meryl Streep, która zdobyła trzy.

REKLAMA

Najczęściej nagradzany reżyser to John Ford, zdobywca czterech Oscarów, a najczęściej nominowany - William Wyler, który uzyskał 12 nominacji, ale też i trzy statuetki.

Polacy z Oscarem

W gronie zdobywców statuetek Amerykańskiej Akademii Filmowej znajdują się Polacy. W 1942 roku Leopold Stokowski, amerykański dyrygent polskiego pochodzenia, dostał honorowego Oscara za muzykę do filmu "Fantazja" Walta Disneya, zaś w 1954 roku zdobywcą statuetki był kompozytor Bronisław Kaper za ścieżkę dźwiękową do filmu "Lili".

W 1979 roku Stefan Kudelski otrzymał Honorową Nagrodę Zasługi, za rozwój techniki nagrywania dźwięku oraz w 1991 roku Honorową Nagrodę Gordona E. Sawyera za osiągnięcia w dziedzinie rejestracji dźwięku.

W 1983 roku Zbigniew Rybczyński dostał wyróżnienie za film animowany "Tango". Ewa Braun i Allan Starski odebrali nagrodę za scenografię do "Listy Schindlera" w 1994 roku.

REKLAMA

Janusz Kamiński dwukrotnie został wyróżniony w kategorii najlepsze zdjęcia, w 1994 roku za "Listę Schindlera" i w 1999 roku za "Szeregowca Ryana". Rok 2000 to Oscar za całokształt twórczości Andrzeja Wajdy.

W 2003 roku "Pianista" Romana Polańskiego otrzymał trzy statuetki, w tym za reżyserię, rolę męską i scenariusz adaptowany. W 2006 roku Jan Kaczmarek został nagrodzony Oscarem za muzykę do filmu "Marzyciel" Marka Forstera.

W 2008 roku w kategorii krótkometrażowy film animowany, Oscarem uhonorowano polsko-brytyjską animację "Piotruś i wilk". Większość filmu zrealizowało łódzkie studio "Semafor", jednak statuetka powędrowała do Wielkiej Brytanii, ponieważ Brytyjczycy byli producentami filmu, a jego reżyserem - Suzie Templeton.

W 2015 roku "Ida" Pawła Pawlikowskiego została uznana za najlepszy obraz nieanglojęzyczny, zdobywając prestiżową statuetkę.

REKLAMA

PAP/IAR/kk/aj

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej