Prezydent: dziś wyraźnie widać, że Żołnierze Wyklęci żyją

- To wielki dzień! - zaczął swoje przemówienie wygłoszone na placu marszałka Józefa Piłsudskiego w trakcie obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Andrzej Duda.

2016-03-01, 23:59

Prezydent: dziś wyraźnie widać, że Żołnierze Wyklęci żyją
Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych . Foto: PAP/Bartłomiej Zborowski

Posłuchaj

Apel Pamięci Żołnierzy Wyklętych przy Grobie Nieznanego Żołnierza (IAR)
+
Dodaj do playlisty

- To wielki dzień, bo dziś wyraźnie widać, że Żołnierze Wyklęci żyją. Żyją dotąd, dopóki istnieje pamięć o nich, żyją dotąd, dopóki pamięta o nich Polska - oświadczył.

Żołnierze Wyklęci: wyjątkowe zdjęcia i nagrania w serwisie Polskiego Radia 

"Komuniści odebrali im życie, ale nie odebrali ducha"

Powiązany Artykuł

dud 1200.jpg
Andrzej Duda: Żołnierze Wyklęci są fundamentem niepodległej Polski

- Komuniści być może zabili wielu z nich, ale nie zdołali zamordować tego, co najważniejsze. Odebrali im życie, ale nie odebrali ducha, bo ich duch jest duchem ojczyzny. To o czym dziś mówiono, tu i w wielu innych miejscach, że oni trwają dopóki trwa pamięć - podkreślił.

- A dlaczego trwa pamięć? Bo jesteśmy dumnym narodem, który może się i przygiął, ale się nie złamał. Który może cierpiał, ale przetrwał. Jesteśmy jak trawa. Nawet jeżeli po nas przebiegną, czy z Zachodu na Wschód, czy ze Wschodu na Zachód, podnosimy się, jesteśmy, trwamy - powiedział.

- I to dzisiejsze święto, ustanowione w tym sensie państwowym i instytucjonalnym przez pana prezydenta, profesora Lecha Kaczyńskiego, ale w sprawie którego podjął uchwałę także i polski Sejm, jest tego wielkim i dobitnym dowodem - zaznaczył.

"To zasługa tych, którzy pamięć w sercach przenieśli"

- Trzeba w tym kontekście wspomnieć, że to nie tylko kwestia instytucjonalna. To zasługa tych wszystkich, którzy tę pamięć w sercach przenieśli, odgrzebali, rozpalili. Rodziców, którzy przekazywali tę pamięć dzieciom, młodym ludziom, którzy o tym mówili, czasem po cichu w szkole, na uniwersytecie czy przy harcerskim ognisku, przekazując młodszym prawdę o naszych dziejach - wskazał.

- Piękną prawdę o tym właśnie, że zawsze byli w naszym społeczeństwie ludzie, którzy mieli wartości za to co najważniejsze, którzy dla wartości, jaką jest ojczyzna, honor, wiara, gotowi byli poświęcić to, co największe - życie, czasem nie tylko swoje, ale również swoich najbliższych - oznajmił.

REKLAMA

- I kiedy mówimy o Żołnierzach Niezłomnych, o tych, którzy walczyli z bronią w ręku, musimy także pamiętać o wszystkich tych, którzy byli z nimi, którzy wspierali ich czynem, pomocą, wsparciem, schronieniem, dając im żywność, przynosząc informacje, a także tych, którzy po nich zostali, którzy także cierpieli prześladowania - podkreślił.

Dodał, że chyli także czoła przed tymi, którzy nieśli pamięć o Żołnierzach Wyklętych, "przed organizacjami młodych ludzi, przed wielkimi inicjatywami społecznymi, które przez te wszystkie lata były, przed środowiskiem kibiców, które czciło Żołnierzy Wyklętych od tylu lat".

"Tutaj czeka na nich miejsce, bo oni są dzisiaj tutaj"

Czytaj także:
szyd 1200.jpg
Premier: prawda o Obławie Augustowskiej jest naszym obowiązkiem

- Jesteśmy dzisiaj w miejscu dla naszego narodu świętym, przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Dla mnie to nie jest miejsce martyrologii, to nie jest miejsce żalu, to jest miejsce dumy polskiego narodu z jego bohaterów. Obrońców wszystkich tych, którzy polegli za ojczyznę, a wielu z nich nawet nie ma grobu - wytłumaczył.

- Brakuje dziś, w tym miejscu, niezwykle ważnej tablicy, która na tym grobie musi się w najbliższym czasie znaleźć. To tablica upamiętniająca bohaterstwo Żołnierzy Niezłomnych - stwierdził.

- Tutaj czeka na nich miejsce, bo oni są dzisiaj tutaj także w tym grobie, ze wszystkich tych miejsc, gdzie jeszcze są zagrzebani często bez krzyża, bez jakiegokolwiek wskazania, mówią dzisiaj przez ten grób, przez Grób Nieznanego Żołnierza: 'Przechodniu, idź, powiedz Polsce: tu leżym, jej Syny! Prawom Jej do ostatniej posłuszni godziny!' - zaznaczył.

- Z tego miejsca chcę głośno krzyknąć: cześć i chwała bohaterom, wieczna pamięć i chwała poległym. Ojczyzna, Polska, dumna, niepodległa, suwerenna nigdy nie zapomni swoich najwierniejszych synów! Dziękuję - zakończył prezydent.

Szef MON: nie byłoby Solidarności bez Żołnierzy Niezłomnych

- 1 marca jest dniem chwały Wojska Polskiego, jest być może w panteonie polskich świąt najważniejszy - powiedział podczas uroczystości upamiętniających Żołnierzy Wyklętych minister obrony narodowej.

Antoni Macierewicz dodał, że ten dzień przypomina o słowach marszałka Józefa Piłsudskiego, że "być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo".

Czytaj więcej:
mac 1200.jpg
Szef MON: Polska spłaca dług wobec Żołnierzy Wyklętych

- I właśnie takie zwycięstwo odnieśli ci, których próbowano nazywać i nazywano przy aplauzie mediów, zdrajców, tych którzy zaparli się własnej ojczyzny, wyklętymi. Wyklętymi właśnie dlatego, że byli niezłomni. Wyklętymi, dlatego że prezentowali najwyższe polskie wartości. Wyklętymi dlatego, że mówili wszem i wobec, mówili własnemu narodowi, ale mówili też całemu światu - Polska nie zginęła, Polska trwa - podkreślił.

Szef MON zaznaczył, że Żołnierze Niezłomni przekazali "wiarę i czyn niepodległościowy" kolejnym pokoleniom Polaków, falom protestów za czasów PRL, a także Solidarności.

- Nie byłoby Solidarności bez Żołnierzy Niezłomnych. Nie byłoby nas tutaj bez Żołnierzy Niezłomnych. Polska dzięki nim dzisiaj powraca, by powiedzieć wszem i wobec - dobro, prawda, męstwo, wierność, wiara będą nagrodzone. Zło, podłość, wyparcie się własnej ojczyzny będą publicznie nazwane i potępione - wskazał minister.


x-news.pl, TVN24

Jan Żaryn: jedno z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu

- Przeżywając dzisiaj święto 1 marca jesteśmy świadkami wydarzenia, które będzie się od tej pory toczyło w nowym wymiarze z roku na rok - zaznaczył przewodniczący Społecznego Komitetu Obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych historyk prof. Jan Żaryn.

REKLAMA

- Otóż, będziemy od tego roku tak samo wspaniale i godnie przeżywali to święto, jak dzień 3 maja, 15 sierpnia, 11 listopada - wyliczył Żaryn podczas uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

- To będzie jedno z najważniejszych wydarzeń - 1 marca - w kalendarzu Polski niepodległej. Tak długo, jak Polska niepodległą będzie, a więc miejmy nadzieję na zawsze - powiedział.

Powiązany Artykuł

mid-162280341200.jpg
Powstanie muzeum Żołnierzy Wyklętych. Prezydent: to sprawiedliwość dziejowa

- Przeżywamy ten dzień 1 marca w sposób szczególny dziś także dlatego, że odkrywamy niesamowicie piękny fenomen w naszych współczesnych dziejach. W ciągu ostatnich lat Żołnierze Wyklęci stali się Niezłomnymi. Żołnierze Wyklęci, ta armia podziemna, która powracała, dziś ewidentnie powróciła i jest z nami - bo jest w naszych polskich sercach - stwierdził.

Jak powiedział, "to niezwykłe, że w ciągu tak niewielkiego okresu czasu potrafiliśmy jako Polacy wypracować w sobie to wielkie przekonanie, że naprawdę Wyklęci są naszymi bohaterami".

- Wzruszenie moje jest tym większe, że Żołnierze Wyklęci stali się szczególnie bliscy polskiej młodzieży - wskazał historyk. Podkreślił, że jest "to podwójnie radosny znak na przyszłość Polski". - Skoro polska młodzież bierze na siebie dziś, na swoje barki to zobowiązanie, że chce żyć tak, jak Żołnierze Wyklęci, to Polska nie zginie - oznajmił.

Jan Józef Kasprzyk: nigdy nie wyklął ich naród

W uroczystościach przed Grobem Nieznanego Żołnierza wziął także udział p.o. szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

- Byli wyklęci przez komunę. Byli wyklęci przez sowieckich namiestników Kremla. Byli wyklęci przez komunistycznych historyków. Ale nigdy nie wyklął ich naród - podkreślił.

- Naród ich ukochał. Dla narodu polskiego Żołnierze Niezłomni stali się, i są nadal, punktem odniesienia - oświadczył Kasprzyk.

Obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w kraju i na świecie

Uroczystości związane z Narodowym Dniem  Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbywały się we wtorek w wielu miastach.

Powiązany Artykuł

mid-163011461200.jpg
Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych na Wojskowych Powązkach

W Warszawie na tzw. Łączce na Wojskowych Powązkach odbyły się uroczystości z udziałem m.in. kombatantów i przedstawicieli instytucji państwowych. Wieńce przed Panteonem - Mauzoleum Wyklętych-Niezłomnych złożyli m.in. przedstawiciele rodzin Żołnierzy Wyklętych, Rady Ochrony Pomników Walk i Męczeństwa, Ministerstwa Obrony Narodowej i Instytutu Pamięci Narodowej.

W Łodzi zorganizowano je przed Pomnikiem Ofiar Komunizmu. Stowarzyszenie Studenci dla Rzeczypospolitej zaprosiło łodzian do "Namiotów Wyklętych".

REKLAMA

Ulicami Szczecina przeszedł Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Fot. PAP/Marcin Bielecki

We Wrocławiu uroczystości zaplanowano na Cmentarzu Osobowickim. To jedyna nekropolia w Polsce, gdzie zachowały się w niemal niezmienionym kształcie kwatery więźniów, ofiar terroru komunistycznego. W latach 1945-1956 na 22 polach pochowano blisko 840 osób. W Gdańsku wzdłuż Alei im. Żołnierzy Wyklętych ustawiono rano ok. 300 zniczy.

Podczas uroczystości w warmińsko-mazurskim urzędzie wojewódzkim dyrektor delegatury IPN w Olsztynie dr Waldemar Brenda przypomniał sylwetkę ppłk. Łukasza Cieplińskiego, jednego z Żołnierzy Wyklętych. Przy Pomniku Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego w centrum Olsztyna odbył się Apel Pamięci.

Uczestnicy II Krajowej Defilady Pamięci Żołnierzy Wyklętych, która wyruszyła sprzed bazyliki św. Brygidy w kierunku Długiego Targu w Gdańsku 

Uczestnicy II Krajowej Defilady Pamięci Żołnierzy Wyklętych, która wyruszyła sprzed bazyliki św. Brygidy w kierunku Długiego Targu w Gdańsku. Fot. PAP/Dominik Kulaszewicz

Pamięć Żołnierzy Wyklętych uczczono też poza granicami kraju.

Kwiaty na symbolicznym grobie gen. Leopolda Okulickiego ps. Niedźwiadek na Cmentarzu Dońskim w Moskwie złożyli przedstawiciele ambasady RP.

W Ejszyszkach na Litwie przedstawiciele ambasady RP w Wilnie i polskiej społeczności złożyli kwiaty w kwaterze na cmentarzu parafialnym, gdzie spoczywają żołnierze AK ekshumowani z nieupamiętnionych wcześniej miejsc pochówku w okolicach tego miasteczka, polegli w latach 1944-1945.



***

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych został ustanowiony w 2011 roku w hołdzie członkom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego Państwa Polskiego przeciwstawili się sowieckiej agresji i reżimowi komunistycznemu.

Data 1 marca, upamiętnia rocznicę stracenia z rąk funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa w więzieniu na Rakowieckiej kierownictwa IV Komendy Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość".

REKLAMA

IAR, PAP, kk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej