Ponad 5,5 mld euro kredytów z Europejskiego Banku Inwestycyjnego dla Polski
Ponad 5,5 miliarda euro wyniosło ubiegłoroczne kredytowe wsparcie Europejskiego Banku Inwestycyjnego dla Polski. Finansowanie dotyczyło między innymi inwestycji drogowych, kolejowych oraz małych i średnich firm.
2016-03-03, 14:45
Posłuchaj
Wiceprezydent EBI Laszlo Baranyay wyjaśnia, że jednym z priorytetów banku jest finansowanie infrastruktury. W ubiegłym roku bank udzielił kredytów w wysokości 1 miliard 350 milionów euro na budowę dróg ekspresowych i autostrad. Ponad 350 milionów euro kredytów pomogło wybudować lub zmodernizować ponad 300 kilometrów połączeń kolejowych. Wiceszef EBI informuje, że w tym roku jego instytucja planuje podpisanie kilku umów z polskimi firmami kolejowymi.
700 mln euro dla sektora energetycznego
Prawie 700 milionów euro kredytów z Europejskiego Banku Inwestycyjnego trafiło do sektora energetycznego. Do nowej lub zmodernizowanej sieci mogło przyłączyć się około 45 tysięcy gospodarstw domowych.
Bank wsparł też kredytami badania i rozwój w Polsce. Na ten cel przeznaczył około 1 miliarda euro. Podobną sumę instytucja przeznaczyła na małe i średnie przedsiębiorstwa. Kredyty w wysokości ponad 500 milionów euro sfinansowały rozwój polskich miast, głównie modernizację transportu miejskiego.
Plany EBI na ten rok
REKLAMA
Wiceprezes EBI powiedział, że w tym roku bank chce kontynuować swoją aktywność w Polsce przynajmniej na poziomie z zeszłego roku, a nawet zwiększać ją - jeżeli będzie to możliwe. - To jest cel na obecny rok - zadeklarował. Według niego szczególnie tzw. nowe kraje UE potrzebują tego typu finansowania, korzystają bowiem m.in. z unijnych funduszy spójności i strukturalnych. - Ważne aby tworzyć dobre projekty, zatwierdzać je, podpisywać dobre umowy i wdrażać je tak szybko, jak to możliwe - radził.
- Chcemy skupić się też na finansowaniu projektów w ramach EFSI, głównego elementu Planu Inwestycyjnego dla Europy – dodał. Zauważył, że Polska jest dużym krajem z dużymi potrzebami, jest więc realnym partnerem EFSI. - W tym roku będziemy starać się znaleźć więcej projektów w polskiej gospodarce, które będą kwalifikować się do EFSI we wszystkich sektorach - powiedział. Wskazał, że bank będzie kładł nacisk m.in. na sektor nowoczesnych technologii, wsparcie małych i średnich firm, energetykę.
EBI jest instytucją Unii Europejskiej udzielającą kredytów długoterminowych, której udziałowcami są państwa członkowskie. EBI zapewnia długoterminowe wsparcie finansowe dla solidnych inwestycji, przyczyniając się w ten sposób do realizacji celów polityki unijnej — zwłaszcza w takich dziedzinach jak przeciwdziałanie zmianom klimatycznym, wsparcie małych i średnich przedsiębiorstw, czy zwiększanie innowacyjności i spójności.
IAR/PAP, awi
REKLAMA