"Kruchy" rozejm w Syrii. Kolejne rozmowy, raport Amnesty International

Rozejm w Syrii generalnie się utrzymuje, ale jest kruchy. W kilku prowincjach dochodzi do incydentów - oświadczył specjalny wysłannik ONZ Staffan de Mistura.

2016-03-03, 18:22

"Kruchy" rozejm w Syrii. Kolejne rozmowy, raport Amnesty International

Staffan de Mistura planuje rozpocząć 9 marca nową rundę rozmów w sprawie konfliktu syryjskiego. Według wysłannika ONZ format tych niebezpośrednich negocjacji jest elastyczny i niektóre strony mogą się do nich przyłączyć kilka dni później.

Powiązany Artykuł

syria 1200.jpg
Wojna w Syrii

- Sytuacja jest niestabilna, sukces nie jest gwarantowany, ale wszyscy, zwłaszcza Syryjczycy, widzą postęp - powiedział de Mistura. Podkreślił, że przez sześć dni stronom udało się wstrzymać działania wojenne, co samo w sobie jest dobrą wiadomością. Przyznał jednak, że wciąż dochodzi do incydentów w prowincjach Hama, Hims, Latakia na zachodzie i Damaszek na południowym zachodzie.

Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka poinformowało, że od soboty, gdy zaczęło obowiązywać uzgodnione przez USA i Rosję zawieszenie broni, znacznie spadła liczba zabitych cywilów.

Czytaj więcej
terroryzm dżihadyści państwo islamskie 1200 free
Państwo Islamskie

Według organizacji z siedzibą w Londynie w ciągu pięciu dni zginęło 24 cywilów, w tym pięć kobiet i sześcioro dzieci. W lutym średnio traciło życie 38 cywilów dziennie, a w piątek, czyli dzień przez wejściem w życie porozumienia o wstrzymaniu walk, zginęło 63 cywilów.

REKLAMA

W czasie obowiązywania rozejmu zostało zabitych 42 rebeliantów - wynika z danych Obserwatorium, które dysponuje dużą siatką informatorów na terenie całej Syrii.

Z rozejmu są wyłączone dżihadystyczne Państwo Islamskie oraz związany z Al-Kaidą Front al-Nusra, przeciw którym kontynuowane są ataki syryjskiej armii rządowej, rosyjskiego lotnictwa i dowodzonej przez USA koalicji.

(Film - W Syrii negocjacje pokojowe cały czas się toczą. Porozumienia na szczeblu lokalnym/ Źródło: RUPTLY/x-news)

Od soboty w walkach z Frontem al-Nustra i jego sojusznikami zginęło 25 syryjskich żołnierzy i proreżimowych bojowników. W starciach w Aleppo (Halab) i w prowincji Latakia śmierć poniosło 22 członków Frontu i powiązanych z nim bojowników. Pięciu kurdyjskich bojowników zginęło w walkach z Frontem w Aleppo.

REKLAMA

Trwająca od prawie pięciu lat wojna w Syrii, która rozpoczęła się w marcu 2011 roku rewoltą przeciwko rządom prezydenta Baszara al-Asada, kosztowała życie ponad 270 tys. ludzi.

Raport Amnesty International

W czwartek ukazał się także raport organizacji praw człowieka Amnesty International. Wynika z niego, że rosyjskie lotnictwo i syryjskie siły rządowe umyślnie przeprowadzają ataki na szpitale w Syrii.

Amnesty podkreśla, że dysponuje "przekonującymi dowodami" na co najmniej sześć ataków przeprowadzonych celowo na placówki medyczne w prowincji Aleppo na północnym zachodzie Syrii w ciągu ostatnich pięciu tygodni. W bombardowaniach zginęło co najmniej trzech cywilów, w tym pracownik medyczny, a 44 osoby odniosły obrażenia.

AI zaznaczyła, że ataki na szpitale to zbrodnie wojenne.

REKLAMA

Organizacja Lekarze na rzecz Praw Człowieka (PHR) mówi, że udokumentowała 346 ataków na placówki medyczne w trakcie wojny domowej w Syrii. Według PHR w bombardowaniach zginęło 705 pracowników medycznych, a za 315 ataków odpowiadają samoloty rosyjskie lub syryjskie. W ubiegłorocznym raporcie PHR wskazuje, że rząd syryjski prowadził ataki na szpitale i lekarzy, więził pacjentów, a także aresztował, torturował i dokonywał egzekucji lekarzy.

PAP/aj

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej