Niesamowite całkowite zaćmienie Słońca. Zacznie się dzień później, niż się skończy
Zaćmienie rozpocznie się 9 marca w Indonezji, a zakończy nad północno-wschodnią częścią Pacyfiku, gdzie jeszcze będzie 8 marca. W związku z tym formalnie zacznie się jutro, a skończy dzisiaj.
2016-03-08, 13:08
Posłuchaj
Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik o nietypowym zaćmieniu Słońca (PR24)
Dodaj do playlisty
- Zaćmienie słońca to zjawisko polegające na tym, że Ziemia, Księżyc i Słońce ustawiają się w jednej linii prostej. Księżyc, z naszej perspektywy, przysłania Słońce i odcina na kilka minut dostęp promieni światła słonecznego do tego konkretnego miejsca na naszej planecie, więc w ciągu dnia na chwilę robi się noc - tłumaczy w rozmowie z PR24 Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik i dodaje, że cień Księżyca może mieć do kilkuset kilometrów średnicy.
Ekspert ocenia, że jest to najbardziej fenomenalne zjawisko, jakie można zobaczyć na niebie. - Dlatego wiele osób podróżuje w pogoni za cieniem Księżyca - mówi.
Międzynarodowa linia zmiany daty
Właśnie z takim zjawiskiem będziemy mieli do czynienia dzisiejszej nocy (od godz. 1 czasu polskiego), ale będzie ono dodatkowo nadzwyczajne, ponieważ formalnie zacznie się jutro, a skończy dzisiaj. Jak to możliwe?
- Cień Księżyca po raz pierwszy wpadnie na Ziemię w okolicach Indonezji i przede wszystkim w tym kraju to zjawisko będzie widoczne. Później po minięciu indonezyjskich wysp, cień będzie przemieszczał się po Pacyfiku - tłumaczy Karol Wójcicki. - Podczas podróży z zachodu na wschód przez Pacyfik, cień Księżyca w pewnym momencie przekroczy międzynarodową linię zmiany daty, więc choć zaćmienie zacznie się formalnie jutro (9 marca), to po przekroczeniu tej linii wskoczy na półkulę, na której będzie jeszcze 8 marca - dodaje ekspert.
REKLAMA
Zjawisko to będzie niestety kompletnie niewidoczne w Polsce.
Karol Wójcicki zaprasza jednak na organizowaną przez siebie oraz znajomego, który będzie na miejscu w Indonezji, internetową transmisję na żywo pod adresem www.zglowawgwiazdach.pl/live.
Kiedy w Polsce?
W naszym kraju całkowite zaćmienie Słońca będzie można oglądać dopiero za ponad sto lat. Natomiast rok temu, 20 marca, byliśmy świadkami częściowego zaćmienia:
TVN24/x-news
REKLAMA
Polskie Radio 24,kh
REKLAMA