Funkcja prokuratora i min. sprawiedliwości połączone
W Polskim Radiu 24 prof. Antoni Bojańczyk z Uniwersytetu Warszawskiego wyjaśniał szczegóły funkcjonowania połączonej funkcji Prokuratora Generalnego i ministra sprawiedliwości. Od 4 marca na mocy nowych przepisów te dwa stanowiska zostały ponownie połączone.
2016-03-08, 14:14
Posłuchaj
Nowa ustawa zakłada także likwidację prokuratury wojskowej i włączenie jej do struktur cywilnych. Przestaną również działać prokuratury apelacyjne. W to miejsce pojawi się Prokuratura Krajowa, która zajmie się najpoważniejszymi śledztwami.
– Zmiana na mocy nowej ustawy zmierza do skoordynowania pracy prokuratury z polityką rządu w zakresie zwalczania przestępczości. W poprzednim stanie prawnym Prokurator Generalny nie miał swojego budżetu, więc niezależność tej funkcji od polityki również była nieco fikcyjna – wyjaśnił prof. Antoni Bojańczyk.

Zdaniem eksperta ponowne połączenie funkcji Prokuratora Generalnego i ministra sprawiedliwości jest sensowne.
– Na samej górze całej prokuratury znajduje się minister sprawiedliwości, co wydaje mi się rozsądnym pomysłem, który daje się bronić. Prokurator wcale nie musi być niezależny od rządu. Od tego jest sądownictwo. Jeśli spojrzymy na prokuratorskie decyzje, to wszystkie one podlegają w końcu niezawisłej i niezależnej władzy sądowniczej – powiedział gość Polskiego Radia 24.
REKLAMA
Polskie Radio 24/gm
Polecane
REKLAMA