Kryzys migracyjny. Narada szefów MSW państw UE
Przyszłość strefy Schengen, konieczność wzmocnienia ochrony granic zewnętrznych, oraz powołanie europejskiej straży granicznej - zostaną omówione podczas spotkania w Brukseli.
2016-03-10, 07:11
Posłuchaj
Szefowie MSW państw UE o kryzysie migracyjnym. Relacja Beaty Płomeckiej z Brukseli (IAR)
Dodaj do playlisty
Holandia, kierująca pracami Unii, ma do czerwca uzgodnić wspólne stanowisko krajów członkowskich w sprawie utworzenia korpusu granicznego.
- Wzmocnienie ochrony naszych granic zewnętrznych jest priorytetem, prace w sprawie powołania unijnej straży postępują szybko - mówiła w Parlamencie Europejskim minister obrony Jeanine Hennis-Plasschaert. Ale o ile nikt nie kwestionuje konieczności powołania unijnej straży granicznej, o tyle proponowane jej uprawnienia już wzbudzają wątpliwości. Komisja Europejska chce, by unijny korpus był wysyłany na granice kraju, który nie radzi sobie z presją migracyjną, nawet przy jego sprzeciwie.
Nie jest wykluczone, że podczas dzisiejszej narady, znowu powróci temat przyjmowania uchodźców z Afryki i Bliskiego Wschodu. Uzgodniony we wrześniu plan przyjęcia 160 tysięcy uchodźców nie jest realizowany. Do tej pory do państw członkowskich przyjechało zaledwie kilkaset osób.
Źródło: RUPTLY/x-news
REKLAMA
Pomoc UE dla Grecji
Przedstawiciele państw członkowskich Unii Europejskiej dali zielone światło dla pomocy humanitarnej dla krajów najbardziej dotkniętych przez kryzys migracyjny. Poinformowała o tym holenderska prezydencja.
Powiązany Artykuł

Kryzys migracyjny
Chodzi o 700 milionów euro, które mają zostać wypłacone w ciągu 3 lat. W tym roku unijna pomoc humanitarna trafi przede wszystkim do Grecji - głównego kraju tranzytowego dla imigrantów, którzy przybywają do Europy przez Turcję. Obecnie w Grecji koczują tysiące osób, które chciały dostać się na północ kontynentu, ale utknęły na zamkniętej granicy grecko-macedońskiej. Specjalny fundusz ma pomóc zapewnić im żywność, wodę pitną i schronienie.
Minister spraw zagranicznych Holandii Bert Koenders powiedział, że zgoda państw członkowskich na uruchomienie pieniędzy jest "szybkim i praktycznym wyrazem unijnej solidarności". Jak dodał, celem holenderskiej prezydencji jest formalne przyjęcie przepisów w tej sprawie podczas spotkania ministrów do spraw europejskich w przyszłym tygodniu. Jeszcze w tym roku planowana jest wypłata 300 milionów euro. Do tego konieczne będą poprawki w budżecie Wspólnoty, które muszą zostać zatwierdzone przez kraje członkowskie i Parlament Europejski.
IAR, to
REKLAMA
REKLAMA