Komisja Europejska: brak dowodów na otwarcie nowych szlaków migracji

Według KE zatrzymanie migracji tzw. szlakiem bałkańskim jest faktem.

2016-03-10, 17:51

Komisja Europejska: brak dowodów na otwarcie nowych szlaków migracji
Trwa napływ migrantów do Europy . Foto: PAP/EPA/KAY NIETFELD

Posłuchaj

KE ponawia presję na unijne kraje, by przyjmowały uchodźców. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)
+
Dodaj do playlisty

- Zdajemy sobie sprawę, że istnieje takie ryzyko - powiedziała rzeczniczka KE ds. migracji Natasha Bertaud, pytana o możliwość powstania nowych szlaków migracyjnych.

Jak dodała, unijna agencja ds. granic Frontex poinformowała o tym ryzyku przedstawicieli krajów Bałkanów Zachodnich podczas telekonferencji, która odbyła się w środę.

- Kraje te są tego świadome, współpracują ze sobą i przygotowują plany na wypadek, gdyby ten scenariusz się sprawdził - powiedziała Bertaud. - Jednak jak na razie nie ma dowodów, by miało to już nastąpić - dodała.

Bałkański szlak migracyjny został w środę de facto zamknięty w związku z decyzją Słowenii o niewpuszczaniu migrantów do kraju.

REKLAMA

- Bałkańska trasa nielegalnej imigracji już nie istnieje - ogłosił premier Słowenii Miro Cerar. Jego rząd zamknął granice dla migrantów bez wiz i natychmiast podobne ograniczenia wprowadziły władze Chorwacji, Serbii i Macedonii. Rząd Austrii wyraził zadowolenie w związku ze słoweńską inicjatywą.

Decyzję tę skrytykowała w czwartek niemiecka kanclerz Angela Merkel, która oceniła, że decyzje podejmowane jednostronnie nie rozwiązują problemu.

Z kolei przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk napisał w środę na Twitterze, że "nieregularny napływ migrantów szlakiem bałkańskim dobiegł końca".

- To nie jest kwestia jednostronnych działań, lecz wspólnej decyzji UE - zapewnił.

REKLAMA

Tusk podziękował też krajom bałkańskim za "realizację części kompleksowej strategii UE w sprawie radzenia sobie z kryzysem migracyjnym".

Wpis Tuska skrytykowały m.in. niemieckie media.

Pytany o stanowisko Tuska rzecznik Komisji Europejskiej Margaritis Schinas przypomniał, że już w deklaracji z poniedziałkowego szczytu UE w Brukseli przywódcy państw członkowskich stwierdzili, iż "nielegalny napływ migrantów szlakiem bałkańskim dobiegł końca".

REKLAMA

- Dla Komisji Europejskiej to oświadczenie Rady Europejskiej to stwierdzenie faktów - powiedział Schinas.

Powiązany Artykuł

imigranci 1200
Imigranci w Europie

Jak dodał, kraje członkowskie na Bałkanach zaczęły stosować kodeks graniczny Schengen i przestały przepuszczać migrantów dalej, co pociągnęło za sobą decyzje kolejnych krajów, także spoza UE.

Schinas zaznaczył, że KE zawsze zależało na tym, aby państwa Bałkanów Zachodnich konsultowały się i współpracowały ze sobą w sprawie kryzysu migracyjnego. Jak przypomniał, po poniedziałkowym szczycie szef KE Jean-Claude Juncker stwierdził, że "jednostronne decyzje nie przynoszą rozwiązania".

Rzecznik podkreślił też, że KE nie zamierza brać udziału we wzajemnym obwinianiu się państw unijnych o kryzys uchodźczy.

REKLAMA

- Dla Komisji liczy się teraz to, by udzielić pilnie pomocy humanitarnej w obliczu strasznych scen, które rozgrywają się w Idomeni (na granicy grecko-macedońskiej) - powiedział rzecznik.

Przez Albanię do Włoch?

Po uszczelnieniu granic przez Macedonię i pozostałe kraje, położone wzdłuż szlaku migracyjnego, w Grecji utknęli uchodźcy i imigranci, którzy przedostają się tam nielegalnie z Turcji z zamiarem udania się na zachód i północ Europy.

Zdaniem komentatorów nowe szlaki migracyjne mogą poprowadzić przez Albanię do Włoch oraz przez Bułgarię.

Źródło: RUPTLY/x-news

REKLAMA

mr

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej