Polscy bezrobotni w świecie cyfrowych technologii
Jak wygląda kwestia używania komputerów i korzystania z internetu przez polskich bezrobotnych na tle innych krajów UE?
2016-03-10, 19:07
Posłuchaj
Zdaniem dr Renaty Włoch, poziom kompetencji cyfrowych osób bezrobotnych jest "wysoce niezadowalający". - Okazuje się, że polscy bezrobotni dość dalece odbiegają od swoich odpowiedników w Unii Europejskiej. Co 3 bezrobotny w Polsce w porównaniu od co 10 bezrobotnego w krajach tzw. starej Unii nigdy nie korzystał z komputera - mówi autorka raportu "Bezrobotni w świecie cyfrowych technologii". Dodaje, że problem dotyczy nie tylko ludzi bez pracy. - W przypadku osób zatrudnionych w Polsce komputera nigdy nie używał co 6 pracownik, tymczasem w krajach Wspólnoty co 16 - mówi socjolożka z DELab UW.
Nauka intuicyjna
Podkreśla jednak, że kompetencje cyfrowe łatwo się nabywa. - Większość narzędzi komputerowych i internetowych jest tak intuicyjna, że proces ten od strony czysto instrumentalnej jest szybki i nieskomplikowany - ocenia rozmówczyni Justyny Golonko i dodaje, że problemem jest "brak przekonania pracodawców, że kompetencje cyfrowe przesądzają o sukcesie firmy".
Pułapka średniego dochodu
- Gospodarka nie może wiecznie rozwijać się w oparciu o duży zasób taniej siły roboczej. Aby nie wpaść w tzw. pułapkę średniego dochodu, będziemy musieli zacząć opierać się na innych zasobach. Bardzo dobrze byłoby, gdyby tym zasobem był kapitał ludzki -pracownicy, którzy mają kompetencje cyfrowe i potrafią je wykorzystać w pracy zawodowej - podkreśla dr Renata Włoch.
Justyna Golonko, mk
REKLAMA
REKLAMA