Komisja Europejska wróci do dyskusji o Polsce po świętach wielkanocnych
W połowie stycznia Bruksela rozpoczęła procedurę dotyczącą praworządności wobec Polski w związku z sytuacją wokół Trybunału Konstytucyjnego.
2016-03-11, 14:15
Posłuchaj
- Prowadzimy dialog z polskimi władzami na temat praworządności - powiedział w piątek rzecznik Komisji Europejskiej Margaritis Schinas.
- Wiemy, że w piątek Komisja Wenecka ma wydać opinię dotyczącą Polski. Przyjęliśmy także do wiadomości ostatni wyrok Trybunału Konstytucyjnego - wskazał.
- Komisja Europejska wróci do tej sprawy po świętach wielkanocnych, na podstawie zaleceń wiceszefa KE Fransa Timmermansa, który jest odpowiedzialny za ten proces i który jest w kontakcie z polskimi władzami - dodał rzecznik.
Schinas zaznaczył, że KE weźmie pod uwagę między innymi opinię Komisji Weneckiej, organu doradczego Rady Europy. - Gdy Komisja Wenecka przyjmie swoją opinię Komisja Europejska przeanalizuje ją i weźmie pod uwagę - podkreślił.
W styczniu Komisja Europejska rozpoczęła wobec Polski procedurę ochrony praworządności, a bezpośrednim powodem tej decyzji było - jak wyjaśniała - nieprzestrzeganie wyroków Trybunału Konstytucyjnego.
x-news.pl, EBS
W ramach dialogu KE z polskimi władzami doszło do wymiany korespondencji. Pod koniec lutego minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski przesłał list do Timmermansa w sprawie sytuacji prawnej wokół TK.
Schinas przekazał w piątek, że wiceszef KE wyraził wolę osobistego spotkania z przedstawicielami polskich władz, by kontynuować dialog.
Początkowo zapowiadano, że do dyskusji na temat Polski Komisja Europejska wróci w połowie marca. Według nieoficjalnych informacji debatę wstępnie zaplanowano jednak na 6 kwietnia.
***
Procedura reagowania na systemowe zagrożenia dla rządów prawa istnieje od marca 2014 roku. Celem tej procedury jest umożliwienie Komisji Europejskiej dialogu z danym państwem członkowskim, aby zapobiegać "wyraźnemu ryzyku poważnego naruszenia" przez państwo unijne m.in. wartości demokratycznych.
Proces ten składa się z trzech etapów. Pierwszym jest ocena KE, podczas której gromadzone i oceniane są wszystkie informacje dotyczące ewentualnych zagrożeń.
W kolejnym kroku, o ile sprawa nie zostanie załatwiona wcześniej, procedura przewiduje publikację przez Komisję "zalecenia w sprawie państwa prawnego". To wytyczne, by państwo członkowskie rozwiązało zidentyfikowane problemy w wyznaczonym terminie i poinformowało o tym Brukselę.
W trzecim etapie KE monitoruje działania podjęte w odpowiedzi na jej zalecenia. Jeśli uzna, że nie są one wystarczające, może skorzystać z mechanizmu przewidzianego w art. 7 Traktatu o UE, czyli zwrócić się do Rady o stwierdzenie poważnego ryzyka naruszania wartości Unii przez kraj unijny.
IAR, PAP, kk
REKLAMA