Palestynka najlepszą nauczycielką na świecie

Hanan Al Hrub - wychowana w obozie dla uchodźców w Betlejem przeciwniczka przemocy - zdobyła wartą milion dolarów Światową Nagrodę Nauczycielską (Global Teacher Prize).

2016-03-14, 11:35

Palestynka najlepszą nauczycielką na świecie
Hanan Al Hrub pokonała ok. 8 tys. pedagogów. Foto: globalteacherprize.org

Posłuchaj

Polka na liście najlepszych nauczycieli. Relacja Anny Dudzińskiej (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Hanan Al Hrub uczy w szkole podstawowej w mieście Al-Bira na okupowanym przez Izrael Zachodnim Brzegu Jordanu, niedaleko Ramallah. Jak można przeczytać w jej biografii, rozpoczęła pracę w zawodzie nauczyciela po tym, jak jej dzieci opowiadały o strzelaninie, którą widziały, wracając ze szkoły do domu. Doświadczenie to sprawiło, że Al Hrub zaczęła myśleć nad problemem traumy u dzieci i nad tym, jak może pomóc im szkoła. Napisała książkę "Bawimy się i uczymy" (ang. We Play and Learn), w której podkreśla wagę m.in. zabawy, zaufania i szacunku.

Nagrodę nazywaną "pedagogicznym Noblem" - przydzieloną w tym roku po raz drugi - Palestynka otrzymała podczas ceremonii w Dubaju. Na uroczystości obecny był władca Dubaju szejk Muhammad ibn Raszid al-Maktum, a zwyciężczynią ogłosił ją w filmie wideo papież Franciszek. Zanim jednak wyjawił nazwisko laureatki, podkreślił wagę edukacji i rolę pedagogów, zwłaszcza w przypadku dzieci, które dorastają na obszarach dotkniętych wojną.

Źródło: Varkey Foundation Global Teacher Prize/YouTube

- Czuję się wspaniale i wciąż nie mogę uwierzyć, że papież wypowiedział moje nazwisko - powiedziała laureatka nagrody w wypowiedzi dla AP.

REKLAMA

- Palestyńska nauczycielka, która mówi dziś do świata i zdobywa najwyższy szczyt w nauczaniu, może być przykładem dla nauczycieli z całego świata - dodała.

Zapowiedziała też, że pieniądze z nagrody przeznaczy na ufundowanie stypendiów dla wyróżniających się uczniów, by zachęcić ich do rozpoczęcia kariery w szkolnictwie.

Jak podaje Associated Press, gdy Al Hrub przyjęła nagrodę, obecni na ceremonii Palestyńczycy wznieśli palestyńską flagę, a niektórzy z nich, wymachując zaciśniętymi pięściami, zaśpiewali: "Naszymi duszami, naszą krwią, poświęcamy się dla ciebie, Palestyno".

W mowie podczas odbierania nagrody laureatka powtórzyła swoje motto "Nie dla przemocy" (ang. No to violence) i podkreśliła wagę dialogu.

REKLAMA

Wyróżnienie dla Palestynki nadeszło w obliczu trwającego od 10 lutego strajku płacowego nauczycieli na Zachodnim Brzegu Jordanu, z powodu którego pół miliona palestyńskich dzieci zostaje w domu lub spędza czas na ulicach. Uczestniczy strajku - ok. 90 proc. pedagogów z 1 700 palestyńskich szkół - skarżą się, że są znacznie gorzej opłacani niż pozostali pracownicy sektora publicznego oraz domagają się zrównania ich w płacach z urzędnikami ministerstw Autonomii Palestyńskiej.

Światowa Nagroda Nauczycielska została ustanowiona dwa lata temu, by uhonorować wyróżniających się nauczycieli, którzy w niezwykły sposób przyczynili się dla tego zawodu i którzy w nauczaniu stosują innowacyjne metody oraz zachęcają do wyboru zawodu nauczyciela. Nagrodę przyznaje fundacja Varkey. Jej założyciel, urodzony w Indiach i mieszkający w Dubaju Sunny Varkey, jest właścicielem firmy GEMS Education, która posiada ponad 130 szkół na całym świecie - informuje AP.

Na liście pięćdziesięciu osób, które znalazły się w finale tegorocznego konkursu i pretendowały do nagrody, była jedna Polka. Jolanta Okuniewska jest nauczycielką w Szkole Podstawowej numer 13 w Olsztynie.

Rok temu nagrodę zdobyła Amerykanka Nancie Atwell.

REKLAMA

Źródło: NEWS9LIVE/YouTube

mr

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej